Betygskartan
Meny

Stenkulaskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Malmö

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Stenkulaskolan i Malmö är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 232,5 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 23,1 poäng sedan läsåret 2019/20. 88,2 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 55,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

232,5 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +2,8 mot rikssnittet -3,0 mot kommunsnittet
55,9 % Behöriga lärare -17,4 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 232,5 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

88,2 % Yrkesprogram (YR)
86,3 % Estetiska (ES)
78,4 % SA / EK / HU
80,4 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

10,4 NP Matematik
12,8 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑23,1 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
209,4202,3187,7205,3221,8197,2232,5

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.

52,1 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2023/24)
48 Elever i åk 6 med betyg (2023/24)

Mer om åk 6 på Stenkulaskolan →

SALSA: presterar Stenkulaskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 28 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 194 p · Faktiskt: 222 p · Avvikelse: +28 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 194 poäng. Stenkulaskolan uppnådde 222 poäng — 28 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Stenkulaskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Stenkulaskolan är 55,9 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
5,1 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
5,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
6,6 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Stenkulaskolan, Malmö

Stenkulaskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Malmö.

Skolans meritvärde är 232,5 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 2,8 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 235,5 poäng är meritvärdet lägre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 28 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 194 poäng och skolan nådde 222 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 209,4 till 232,5 poäng, en förbättring med 23,1 poäng.

Lärarbehörigheten är 55,9 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 88,2 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Östra Farmvägen 30, 21441 Malmö

040-346725

http://www.malmo.se

Visa på karta

Liknande skolor i Malmö

Skolor i Malmö med liknande meritvärde

Fler skolor i Malmö

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Stenkulaskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Bild, Teknik, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Geografi, Fysik, Matematik, Historia, Samhällskunskap.

Vanliga frågor om Stenkulaskolan

Vad är meritvärdet på Stenkulaskolan?

Meritvärdet på Stenkulaskolan är 232,5 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stenkulaskolan placerar sig över rikssnittet med 2,8 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Stenkulaskolan är behöriga?

På Stenkulaskolan har 55,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Stenkulaskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stenkulaskolan 28 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 194, faktiskt 222 poäng).

Vilken typ av skola är Stenkulaskolan?

Stenkulaskolan är en kommunal skola i Malmö (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Stenkulaskolan?

På Stenkulaskolan är 88,2 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stenkulaskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 6,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Stenkulaskolan

← Se alla skolor i Malmö

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →