JENSEN grundskola Malmö 2 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
I Malmö finns JENSEN grundskola Malmö 2, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 230,2 poäng läsåret 2025/26, i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 26,9 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 77,5 %, vilket är under rikssnittet. Lärarbehörigheten är 59,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 257,1 | 254,5 | 235,8 | 224,3 | 250,6 | 237,7 | 230,2 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar JENSEN grundskola Malmö 2 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 28 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 223 p · Faktiskt: 251 p · Avvikelse: +28 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 223 poäng. JENSEN grundskola Malmö 2 uppnådde 251 poäng — 28 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på JENSEN grundskola Malmö 2
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Lärarbehörigheten på JENSEN grundskola Malmö 2 är 59,4 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 21,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — JENSEN grundskola Malmö 2, Malmö
JENSEN grundskola Malmö 2 är en grundskola (friskola) belägen i Malmö.
Skolans meritvärde är 230,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är i linje med rikssnittet på 229,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 235,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 28 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 223 poäng och skolan nådde 251 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 257,1 till 230,2 poäng, en minskning med 26,9 poäng.
Lärarbehörigheten är 59,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Gymnasiebehörigheten är 77,5 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Östra farmvägen 18, 21216 Malmö
http://www.jensengrundskola.se/malmo
Visa på kartaLiknande skolor i Malmö
- Elinelundsskolan 228,5 p
- Stenkulaskolan 232,5 p
- Augustenborgsskolan 227,8 p
- Möllevångsskolan 235,0 p
Skolor i Malmö med liknande meritvärde
Fler skolor i Malmö
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — JENSEN grundskola Malmö 2
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Hem- och konsumentkunskap, Engelska, Bild, Slöjd, Idrott och hälsa. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Kemi, Geografi, Biologi, Fysik, Matematik.
Vanliga frågor om JENSEN grundskola Malmö 2
Vad är meritvärdet på JENSEN grundskola Malmö 2?
Meritvärdet på JENSEN grundskola Malmö 2 är 230,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. JENSEN grundskola Malmö 2 placerar sig över rikssnittet med 0,5 poäng.
Hur stor andel av lärarna på JENSEN grundskola Malmö 2 är behöriga?
På JENSEN grundskola Malmö 2 har 59,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om JENSEN grundskola Malmö 2?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade JENSEN grundskola Malmö 2 28 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 223, faktiskt 251 poäng).
Vilken typ av skola är JENSEN grundskola Malmö 2?
JENSEN grundskola Malmö 2 är en friskola i Malmö (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på JENSEN grundskola Malmö 2?
På JENSEN grundskola Malmö 2 är 77,5 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om JENSEN grundskola Malmö 2?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,4, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om JENSEN grundskola Malmö 2
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Malmö — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Malmö — engelska
- Skolor i Malmö — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →