Flens kristna skola — meritvärde 2024/25 och skolfakta
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Flens kristna skola är en friskola (grundskola) i Flen.
Betygskartan har inget meritvärde för Flens kristna skola läsåret 2025/26. Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 |
|---|---|---|---|---|---|
| 243,3 | — | — | — | 233,0 | 225,9 |
SALSA: presterar Flens kristna skola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.
Behöriga lärare på Flens kristna skola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
17,6 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 9,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Flens kristna skola, Flen
Flens kristna skola är en grundskola (friskola) belägen i Flen.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 243,3 till 225,9 poäng, en minskning med 17,4 poäng.
Lärarbehörigheten är 17,6 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,0, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Rundvägen 7, 64234 Flen
Visa på kartaSkolor nära Flens kristna skola
Närliggande skolor i Flen
Fler skolor i Flen
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Flens kristna skola
Hur stor andel av lärarna på Flens kristna skola är behöriga?
På Flens kristna skola har 17,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vilken typ av skola är Flens kristna skola?
Flens kristna skola är en friskola i Flen (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Flens kristna skola?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 9,0, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 5,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Flens kristna skola förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Flens kristna skola var 243,3 poäng läsåret 2019/20 och 225,9 poäng läsåret 2024/25 — en minskning med 17,4 poäng under perioden.
Är Flens kristna skola en kommunal skola eller friskola?
Flens kristna skola är en friskola i Flen av typen Grundskola.
Hur nöjda är föräldrar och elever med Flens kristna skola?
I Skolinspektionens Skolenkät 2026 är vårdnadshavarnas nöjdhet med barnets skola 7,9 och elevernas nöjdhet med skolan 5,7 (åk 8). Båda är medelvärden på skalan 0–10.
Mer statistik om Flens kristna skola
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →