Stenhammarskolan — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
I Flen finns Stenhammarskolan, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 206,3 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 16,6 poäng sedan läsåret 2023/24. Gymnasiebehörigheten är 53,7 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|
| 222,9 | 216,7 | 206,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Stenhammarskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 23 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 200 p · Faktiskt: 223 p · Avvikelse: +23 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 200 poäng. Stenhammarskolan uppnådde 223 poäng — 23 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Stenhammarskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
64,9 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 10,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Stenhammarskolan, Flen
Stenhammarskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Flen.
Skolans meritvärde är 206,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 23,4 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 216,0 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 23 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 200 poäng och skolan nådde 223 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2023/24 — från 222,9 till 206,3 poäng, en minskning med 16,6 poäng.
Lärarbehörigheten på 64,9 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 53,7 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 4,4 och nöjdhet med skolan 5,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Storgatan 19 B, 64237 Flen
Visa på kartaSkolor nära Stenhammarskolan
Närliggande skolor i Flen
Fler skolor i Flen
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Stenhammarskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Slöjd, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Samhällskunskap, Idrott och hälsa, Biologi, Kemi, Fysik, Svenska, Svenska som andraspråk, Matematik.
Vanliga frågor om Stenhammarskolan
Vad är meritvärdet på Stenhammarskolan?
Meritvärdet på Stenhammarskolan är 206,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Stenhammarskolan placerar sig under rikssnittet med 23,4 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Stenhammarskolan är behöriga?
På Stenhammarskolan har 64,9 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Stenhammarskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Stenhammarskolan 23 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 200, faktiskt 223 poäng).
Vilken typ av skola är Stenhammarskolan?
Stenhammarskolan är en kommunal skola i Flen (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Stenhammarskolan?
På Stenhammarskolan är 53,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Stenhammarskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,5, studiero 4,4 och nöjdhet med skolan 5,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Stenhammarskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →