Betygskartan
Meny

Malmaskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Flen · Malmköping

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

Malmaskolan är en kommunal skola (grundskola) i Malmköping med ett meritvärde på 223,6 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. 80,3 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är 53,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

223,6 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 -6,1 mot rikssnittet +7,6 mot kommunsnittet
53,4 % Behöriga lärare -19,9 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 223,6 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

80,3 % Yrkesprogram (YR)
78,7 % Estetiska (ES)
77,0 % SA / EK / HU
77,0 % NA / TE

SALSA: presterar Malmaskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.

Behöriga lärare på Malmaskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Malmaskolan är 53,4 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 10,1 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,6 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,3 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
4,4 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,0 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Malmaskolan, Flen

Malmaskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Malmköping. Skolan tillhör Flen kommun.

Skolans meritvärde är 223,6 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 6,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 216,0 poäng är meritvärdet högre.

Lärarbehörigheten är 53,4 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är 80,3 %, i linje med rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Skolgatan 1, 64261 Malmköping

0157-431201

http://www.flen.se

Visa på karta

Skolor nära Malmaskolan

Närliggande skolor i Flen

Fler skolor i Flen

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Malmaskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Biologi, Kemi, Fysik, Matematik.

Vanliga frågor om Malmaskolan

Vad är meritvärdet på Malmaskolan?

Meritvärdet på Malmaskolan är 223,6 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Malmaskolan placerar sig under rikssnittet med 6,1 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Malmaskolan är behöriga?

På Malmaskolan har 53,4 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vilken typ av skola är Malmaskolan?

Malmaskolan är en kommunal skola i Flen (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Malmaskolan?

På Malmaskolan är 80,3 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Malmaskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,6, studiero 5,3 och nöjdhet med skolan 5,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Är Malmaskolan en kommunal skola eller friskola?

Malmaskolan är en kommunal skola i Flen av typen Grundskola.

Mer statistik om Malmaskolan

← Se alla skolor i Flen

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →