Betygskartan
Meny

Flyinge Hästsportgymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lund · Flyinge

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Flyinge Hästsportgymnasium är en fristående gymnasieskola i Flyinge med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng.

14,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
80,4 % Behöriga lärare + 2,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
90 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 14,6 – 86,7 % 238–285 90

Personal, gymnasiet på Flyinge Hästsportgymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

80,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Flyinge Hästsportgymnasium, Lund

Flyinge Hästsportgymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Flyinge. Skolan tillhör Lund kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 284,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Flyinge Kungsgård, 24793 Flyinge

0220-45105

http://www.flyinge.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Flyinge Hästsportgymnasium

Närliggande skolor i Lund

Fler skolor i Lund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Flyinge Hästsportgymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Flyinge Hästsportgymnasium?

Flyinge Hästsportgymnasium erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Flyinge Hästsportgymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Flyinge Hästsportgymnasium är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Flyinge Hästsportgymnasium?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 284,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Flyinge Hästsportgymnasium är behöriga?

80,4 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Flyinge Hästsportgymnasium?

Flyinge Hästsportgymnasium har omkring 90 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Flyinge Hästsportgymnasium?

Flyinge Hästsportgymnasium är en friskola i Lund (Gymnasium).

Mer statistik om Flyinge Hästsportgymnasium

← Se alla skolor i Lund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →