Betygskartan
Meny

Lunds Fordonstekniska Gymn. — gymnasium, betygspoäng 11,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lund

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lunds Fordonstekniska Gymn. i Lund är en fristående gymnasieskola med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng.

11,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -2,2 mot snittet för alla program (oviktat)
61,4 % Behöriga lärare -16,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
70 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 11,7 – 81,3 % 100–163 60
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Lunds Fordonstekniska Gymn.

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 61,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,0 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -1,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
4,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -2,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Lunds Fordonstekniska Gymn., Lund

Lunds Fordonstekniska Gymn. är ett gymnasium (friskola) belägen i Lund.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 11,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,2 poäng.

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 162,5 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,0, studiero 4,1 och nöjdhet med skolan 5,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.

Kontakt och adress

Fältspatvägen 2, 22478 Lund

046-151685

http://www.lftg.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lunds Fordonstekniska Gymn.

Närliggande skolor i Lund

Fler skolor i Lund

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lunds Fordonstekniska Gymn.

Vilka gymnasieprogram finns på Lunds Fordonstekniska Gymn.?

Lunds Fordonstekniska Gymn. erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Lunds Fordonstekniska Gymn.?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lunds Fordonstekniska Gymn. är 11,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur höga är antagningspoängen till Lunds Fordonstekniska Gymn.?

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 162,5 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lunds Fordonstekniska Gymn. är behöriga?

Lärarbehörigheten är 61,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lunds Fordonstekniska Gymn.?

Lunds Fordonstekniska Gymn. har omkring 70 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Lunds Fordonstekniska Gymn.?

Lunds Fordonstekniska Gymn. är en friskola i Lund (Gymnasium).

Mer statistik om Lunds Fordonstekniska Gymn.

← Se alla skolor i Lund

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →