Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram — gymnasium, betygspoäng 12,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Haninge · Handen
Gymnasieskola
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram är en kommunal gymnasieskola i Handen med 11 nationella program (3 högskoleförberedande program, 8 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 11 program med redovisat värde) är 12,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 12,8 poäng. 44,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,7 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (10,2 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (8)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,7 | 35,1 % | – | 195–232 | 190 |
| Fordons- och transportprogrammet | 12,1 | – | – | 168–207 | 170 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 12,5 | – | – | 140–189 | 160 |
| Försäljnings- och serviceprogrammet | 10,2 | – | – | 183–207 | 150 |
| Barn- och fritidsprogrammet | 10,8 | 53,1 % | – | 100–180 | 140 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,5 | 45,8 % | – | 95–191 | 140 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 150–197 | 40 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 13,7 | – | – | 205–225 | 40 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
84,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram, Haninge
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Handen. Skolan tillhör Haninge kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (7 av 11 program med redovisat värde) är 12,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,7 poäng.
44,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 180 och 232 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.
Kontakt och adress
Dalarövägen 64, 13646 Handen
http://www.haninge.se/sv/Specialwebbar/GYMNASIUM/Fredrika-Bremergymnasierna/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram
- Fredrika Bremergymnasiet Högskoleförberedande program
- Haninges anpassade gymnasieskola individuella program
- Riksäpplet
- Berga naturbruksgymnasium
Närliggande skolor i Haninge
Fler skolor i Haninge
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram
Vilka gymnasieprogram finns på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram?
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram erbjuder 11 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Industritekniska programmet, VVS- och fastighetsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram är 12,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (13,7 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (10,2 p).
Hur många av eleverna på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram blir behöriga till högskolan?
44,7 % av eleverna på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur höga är antagningspoängen till Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 180 och 232 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram är behöriga?
84,1 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram?
Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram har omkring 1020 elever (2025/26).
Mer statistik om Fredrika Bremergymnasiet Yrkesprogram
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →