Betygskartan
Meny

Hulebäcksgymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 15,5

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Härryda · Mölnlycke

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Hulebäcksgymnasiet 3 i Mölnlycke är en kommunal gymnasieskola med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 3 program med redovisat värde) är 15,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 98,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

15,5 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 1,6 mot snittet för alla program (oviktat)
98,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 16,2 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
100,0 % Behöriga lärare + 22,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
360 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet 15,5 98,0 % 87,5 % 245–297 360
Ekonomiprogrammet – – – – 10
Estetiska programmet – – – – 10

Personal, gymnasiet på Hulebäcksgymnasiet 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,1 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,7 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Hulebäcksgymnasiet 3, Härryda

Hulebäcksgymnasiet 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mölnlycke. Skolan tillhör Härryda kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (1 av 3 program med redovisat värde) är 15,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.

98,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel) för Naturvetenskapsprogrammet är 297,3 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Idrottsgatan 2, 43535 Mölnlycke

031-7246601

https://hulebacksgymnasiet.harryda.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Hulebäcksgymnasiet 3

Närliggande skolor i Härryda

Fler skolor i Härryda

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Hulebäcksgymnasiet 3

Vilka gymnasieprogram finns på Hulebäcksgymnasiet 3?

Hulebäcksgymnasiet 3 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet).

Vad är betygspoängen på Hulebäcksgymnasiet 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hulebäcksgymnasiet 3 är 15,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Hulebäcksgymnasiet 3 blir behöriga till högskolan?

98,0 % av eleverna på Hulebäcksgymnasiet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Hulebäcksgymnasiet 3?

Antagningspoängen (medel) för Naturvetenskapsprogrammet är 297,3 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Hulebäcksgymnasiet 3 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 100,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Hulebäcksgymnasiet 3?

Hulebäcksgymnasiet 3 har omkring 360 elever (2025/26).

Mer statistik om Hulebäcksgymnasiet 3

← Se alla skolor i Härryda

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →