Genarps skola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Lund · Genarp
Grundskola åk 4–9 · Fritidshem
I Genarp finns Genarps skola, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 246,8 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 28,8 poäng sedan läsåret 2019/20. 89,1 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 218,0 | 207,5 | 235,2 | 246,0 | 228,0 | 223,5 | 246,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Genarps skola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 230 p · Faktiskt: 228 p · Avvikelse: -2 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 230 poäng. Genarps skola uppnådde 228 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Genarps skola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
75,3 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Genarps skola, Lund
Genarps skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Genarp. Skolan tillhör Lund kommun.
Skolans meritvärde är 246,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 17,1 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 254,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 230 poäng.
Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 218,0 till 246,8 poäng, en förbättring med 28,8 poäng.
Lärarbehörigheten är 75,3 %, i linje med rikssnittet på 73,3 %.
89,1 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Bygatan 6, 24771 Genarp
Visa på kartaLiknande skolor i Lund
Skolor i Lund med liknande meritvärde
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Genarps skola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Idrott och hälsa, Svenska, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Moderna språk, Engelska, Bild. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik.
Vanliga frågor om Genarps skola
Vad är meritvärdet på Genarps skola?
Meritvärdet på Genarps skola är 246,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Genarps skola placerar sig över rikssnittet med 17,1 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Genarps skola är behöriga?
På Genarps skola har 75,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Genarps skola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Genarps skola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Genarps skola?
Genarps skola är en kommunal skola i Lund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Genarps skola?
På Genarps skola är 89,1 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Genarps skola?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,0. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Genarps skola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — svenska
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Lund — idrott och hälsa
- Skolor i Lund — svenska
- Skolor i Lund — hem- och konsumentkunskap
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →