Järnåkraskolan 4-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 4–9 · Fritidshem
Järnåkraskolan 4-9 är en kommunal skola (grundskola) i Lund med ett meritvärde på 242,0 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 28,1 poäng sedan läsåret 2019/20. 90,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 79,6 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 270,1 | 251,7 | 256,9 | 260,2 | 267,6 | 266,6 | 242,0 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Järnåkraskolan 4-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 10 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 257 p · Faktiskt: 268 p · Avvikelse: +10 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.
Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 257 poäng. Järnåkraskolan 4-9 uppnådde 268 poäng — 10 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Järnåkraskolan 4-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
79,6 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 13,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Järnåkraskolan 4-9, Lund
Järnåkraskolan 4-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Lund.
Skolans meritvärde är 242,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 12,3 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 254,5 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 10 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 257 poäng och skolan nådde 268 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 270,1 till 242,0 poäng, en minskning med 28,1 poäng.
Lärarbehörigheten är 79,6 %, något över rikssnittet på 73,3 %.
90,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Mellanvångsvägen 10D, 22355 Lund
http://www.lund.se/jarnakraskolan
Visa på kartaLiknande skolor i Lund
Skolor i Lund med liknande meritvärde
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Järnåkraskolan 4-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Slöjd, Bild, Hem- och konsumentkunskap, Idrott och hälsa, Moderna språk, Kemi. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Järnåkraskolan 4-9
Vad är meritvärdet på Järnåkraskolan 4-9?
Meritvärdet på Järnåkraskolan 4-9 är 242,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Järnåkraskolan 4-9 placerar sig över rikssnittet med 12,3 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Järnåkraskolan 4-9 är behöriga?
På Järnåkraskolan 4-9 har 79,6 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Järnåkraskolan 4-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Järnåkraskolan 4-9 10 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 257, faktiskt 268 poäng).
Vilken typ av skola är Järnåkraskolan 4-9?
Järnåkraskolan 4-9 är en kommunal skola i Lund (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Järnåkraskolan 4-9?
På Järnåkraskolan 4-9 är 90,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Järnåkraskolan 4-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 5,8. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Järnåkraskolan 4-9
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Skolor i Lund — engelska
- Skolor i Lund — slöjd
- Skolor i Lund — bild
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →