Betygskartan
Meny

Motorsportsgymnasiet i Anderstorp — gymnasium, betygspoäng 12,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Gislaved · Anderstorp

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Anderstorp finns Motorsportsgymnasiet i Anderstorp, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,2 poäng. 52,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

12,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,0 mot snittet för alla program (oviktat)
52,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
88,9 % Behöriga lärare + 11,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
100 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 12,9 52,4 % 78,6 % 115–194 80
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 88,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,2 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
8,5 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +1,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Motorsportsgymnasiet i Anderstorp, Gislaved

Motorsportsgymnasiet i Anderstorp är ett gymnasium (friskola) belägen i Anderstorp. Skolan tillhör Gislaved kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.

52,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 193,8 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,2, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 8,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Nennesmovägen 20, 33433 Anderstorp

072-5445637

http://www.motorsportgymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Motorsportsgymnasiet i Anderstorp

Närliggande skolor i Gislaved

Fler skolor i Gislaved

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Motorsportsgymnasiet i Anderstorp

Vilka gymnasieprogram finns på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp?

Motorsportsgymnasiet i Anderstorp erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp blir behöriga till högskolan?

52,4 % av eleverna på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Motorsportsgymnasiet i Anderstorp?

Antagningspoängen (medel) för Fordons- och transportprogrammet är 193,8 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 88,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Motorsportsgymnasiet i Anderstorp?

Motorsportsgymnasiet i Anderstorp har omkring 100 elever (2025/26).

Mer statistik om Motorsportsgymnasiet i Anderstorp

← Se alla skolor i Gislaved

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →