Betygskartan
Meny

Gröndalsskolan F-9 — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Nynäshamn

Grundskola Kommunal

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Nynäshamn finns Gröndalsskolan F-9, en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 236,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 94,8 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26).

236,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +6,5 mot rikssnittet +6,2 mot kommunsnittet
67,8 % Behöriga lärare -5,5 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 236,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.

94,8 % Yrkesprogram (YR)
91,9 % Estetiska (ES)
90,7 % SA / EK / HU
90,1 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

13,7 NP Svenska
9,3 NP Matematik
15,0 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑1,6 sedan 2020/21
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
—234,6215,6230,8218,0219,8236,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

60,7 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
56 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Gröndalsskolan F-9 →

SALSA: presterar Gröndalsskolan F-9 som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade som förväntat 2023/24SALSA ?

Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).

Förväntat: 225 p · Faktiskt: 218 p · Avvikelse: -7 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.

Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 225 poäng. Gröndalsskolan F-9 uppnådde 218 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Gröndalsskolan F-9

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

67,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).

Skolan har i genomsnitt 14,0 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,9 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,0)
5,0 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (5,8)
5,3 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -1,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,8)
5,6 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,3)

Sammanfattning — Gröndalsskolan F-9, Nynäshamn

Gröndalsskolan F-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Nynäshamn.

Skolans meritvärde är 236,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 6,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 230,0 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 225 poäng.

Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren, mellan 234,6 och 236,2 poäng.

Lärarbehörigheten på 67,8 % är något under rikssnittet på 73,3 %.

94,8 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Idunvägen 23, 14931 Nynäshamn

08-52073600

https://nynashamn.se/service/forskola--skola/grundskola/hitta-skola/grondalsskolan-f-9

Visa på karta

Skolor nära Gröndalsskolan F-9

Närliggande skolor i Nynäshamn

Fler skolor i Nynäshamn

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Gröndalsskolan F-9

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Musik, Engelska, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Svenska som andraspråk.

Vanliga frågor om Gröndalsskolan F-9

Vad är meritvärdet på Gröndalsskolan F-9?

Meritvärdet på Gröndalsskolan F-9 är 236,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Gröndalsskolan F-9 placerar sig över rikssnittet med 6,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Gröndalsskolan F-9 är behöriga?

På Gröndalsskolan F-9 har 67,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Gröndalsskolan F-9?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Gröndalsskolan F-9 i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.

Vilken typ av skola är Gröndalsskolan F-9?

Gröndalsskolan F-9 är en kommunal skola i Nynäshamn (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Gröndalsskolan F-9?

På Gröndalsskolan F-9 är 94,8 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Gröndalsskolan F-9?

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,9, studiero 5,0 och nöjdhet med skolan 5,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Gröndalsskolan F-9

← Se alla skolor i Nynäshamn

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →