Betygskartan
Meny

Nynäshamns gymnasium — gymnasium, betygspoäng 12,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Nynäshamn

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Nynäshamns gymnasium i Nynäshamn är en kommunal gymnasieskola med 7 nationella program (4 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,4 poäng (2020/21–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,4 poäng. 83,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2020/21–2024/25 -1,5 mot snittet för alla program (oviktat)
83,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 4 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 1,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
70,0 % Behöriga lärare -7,7 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
380 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,9 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 12,1 100,0 % 71,4 % 158–241 80
Samhällsvetenskapsprogrammet 11,1 68,2 % 65,0 % 180–232 60
Naturvetenskapsprogrammet 15,9 91,7 % 76,9 % 188–269 30
Teknikprogrammet 12,9 73,7 % 54,2 % 158–251 20

Yrkesprogram (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 11,3 – 73,7 % 158–209 60
Försäljnings- och serviceprogrammet – – – 90–156 40
Bygg- och anläggningsprogrammet 11,1 – – 93–150 20
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Nynäshamns gymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

70,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,3 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) +0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Nynäshamns gymnasium, Nynäshamn

Nynäshamns gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Nynäshamn.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (6 av 7 program med redovisat värde) är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,5 poäng.

83,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 150 och 269 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.

Kontakt och adress

Kvarnvägen 4, 14945 Nynäshamn

08-52068350

https://nynashamn.se/service/forskola--skola/gymnasium/nynashamn-gymnasium

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Nynäshamns gymnasium

Närliggande skolor i Nynäshamn och Stockholms län

Fler skolor i Nynäshamn

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Nynäshamns gymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Nynäshamns gymnasium?

Nynäshamns gymnasium erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Nynäshamns gymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Nynäshamns gymnasium är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,9 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).

Hur många av eleverna på Nynäshamns gymnasium blir behöriga till högskolan?

83,4 % av eleverna på Nynäshamns gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Nynäshamns gymnasium?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 150 och 269 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Nynäshamns gymnasium är behöriga?

70,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Nynäshamns gymnasium?

Nynäshamns gymnasium har omkring 380 elever (2025/26).

Mer statistik om Nynäshamns gymnasium

← Se alla skolor i Nynäshamn

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →