Betygskartan
Meny

Gymnasieskolan Knut Hahn 1 — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Ronneby

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Gymnasieskolan Knut Hahn 1 är en kommunal gymnasieskola i Ronneby med 6 nationella program (4 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 79,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
79,5 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 3 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -2,3 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
90,2 % Behöriga lärare + 12,5 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
430 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,7 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (13,2 p).

Högskoleförberedande program (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 13,8 90,4 % 83,0 % 155–236 130
Ekonomiprogrammet 15,7 88,9 % 90,0 % 148–226 80
Estetiska programmet 13,9 – 83,3 % 140–214 30
Teknikprogrammet – – – – 10

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 13,6 59,1 % 69,6 % 83–181 100
Försäljnings- och serviceprogrammet 13,2 – – 85–177 70
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever

Personal, gymnasiet på Gymnasieskolan Knut Hahn 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 90,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
7,2 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Gymnasieskolan Knut Hahn 1, Ronneby

Gymnasieskolan Knut Hahn 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ronneby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (5 av 6 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

79,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 236 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 7,2 och nöjdhet med skolan 7,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Blasius Königsgatan 27, 37235 Ronneby

0457-618960

http://www.ronneby.se/knuthahnsskolan

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Gymnasieskolan Knut Hahn 1

Närliggande skolor i Ronneby

Fler skolor i Ronneby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Gymnasieskolan Knut Hahn 1

Vilka gymnasieprogram finns på Gymnasieskolan Knut Hahn 1?

Gymnasieskolan Knut Hahn 1 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet).

Vad är betygspoängen på Gymnasieskolan Knut Hahn 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gymnasieskolan Knut Hahn 1 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (15,7 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (13,2 p).

Hur många av eleverna på Gymnasieskolan Knut Hahn 1 blir behöriga till högskolan?

79,5 % av eleverna på Gymnasieskolan Knut Hahn 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Gymnasieskolan Knut Hahn 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 177 och 236 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Gymnasieskolan Knut Hahn 1 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 90,2 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Gymnasieskolan Knut Hahn 1?

Gymnasieskolan Knut Hahn 1 har omkring 430 elever (2025/26).

Mer statistik om Gymnasieskolan Knut Hahn 1

← Se alla skolor i Ronneby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →