Gymnasieskolan Knut Hahn 2 — gymnasium, betygspoäng 14,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Gymnasieskolan Knut Hahn 2 i Ronneby är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (2 högskoleförberedande program, 3 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,1 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,3 | 92,0 % | 82,1 % | 195–268 | 70 |
| Teknikprogrammet | 13,6 | 82,1 % | 75,9 % | 155–237 | 70 |
Yrkesprogram (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 14,3 | – | 84,6 % | 165–208 | 50 |
| El- och energiprogrammet | 13,2 | – | 83,3 % | 223–248 | 50 |
| Industritekniska programmet | – | – | – | 163–189 | 40 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Gymnasieskolan Knut Hahn 2
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Gymnasieskolan Knut Hahn 2, Ronneby
Gymnasieskolan Knut Hahn 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Ronneby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (4 av 5 program med redovisat värde) är 14,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
87,1 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 268 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,2 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Blasius Königsgatan 27, 37235 Ronneby
http://www.ronneby.se/knuthahnsskolan
Visa på kartaGymnasieskolor nära Gymnasieskolan Knut Hahn 2
Närliggande skolor i Ronneby
Fler skolor i Ronneby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Gymnasieskolan Knut Hahn 2
Vilka gymnasieprogram finns på Gymnasieskolan Knut Hahn 2?
Gymnasieskolan Knut Hahn 2 erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Gymnasieskolan Knut Hahn 2?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gymnasieskolan Knut Hahn 2 är 14,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (13,2 p).
Hur många av eleverna på Gymnasieskolan Knut Hahn 2 blir behöriga till högskolan?
87,1 % av eleverna på Gymnasieskolan Knut Hahn 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Gymnasieskolan Knut Hahn 2?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 268 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Gymnasieskolan Knut Hahn 2 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 11,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Gymnasieskolan Knut Hahn 2?
Gymnasieskolan Knut Hahn 2 har omkring 280 elever (2025/26).
Mer statistik om Gymnasieskolan Knut Hahn 2
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →