Kallingeskolan 7-9 — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Ronneby · Kallinge
Grundskola åk 7–9
Kallingeskolan 7-9 är en kommunal skola (grundskola) i Kallinge med ett meritvärde på 196,0 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 5,0 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 75,0 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 191,0 | 187,2 | 193,9 | 202,0 | 201,0 | 193,0 | 196,0 |
SALSA: presterar Kallingeskolan 7-9 som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 15 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 216 p · Faktiskt: 201 p · Avvikelse: -15 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Kallingeskolan 7-9 ligger 15 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 216 poäng och skolan nådde 201 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Kallingeskolan 7-9
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
66,2 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet i ämnet (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 9,5 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kallingeskolan 7-9, Ronneby
Kallingeskolan 7-9 är en grundskola (kommunal skola) belägen i Kallinge. Skolan tillhör Ronneby kommun.
Skolans meritvärde är 196,0 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 33,7 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 198,2 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 216 poäng och skolan nådde 201 poäng.
Meritvärdet har haft en positiv utveckling sedan läsåret 2019/20: från 191,0 till 196,0 poäng.
Lärarbehörigheten på 66,2 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 75,0 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 4,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Tivolivägen 1, 37252 Kallinge
Visa på kartaSkolor nära Kallingeskolan 7-9
Närliggande skolor i Ronneby
Fler skolor i Ronneby
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Kallingeskolan 7-9
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Idrott och hälsa, Religionskunskap, Samhällskunskap, Historia, Geografi, Svenska, Teknik, Fysik, Kemi, Biologi, Matematik, Moderna språk, Svenska som andraspråk.
Vanliga frågor om Kallingeskolan 7-9
Vad är meritvärdet på Kallingeskolan 7-9?
Meritvärdet på Kallingeskolan 7-9 är 196,0 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Kallingeskolan 7-9 placerar sig under rikssnittet med 33,7 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Kallingeskolan 7-9 är behöriga?
På Kallingeskolan 7-9 har 66,2 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Kallingeskolan 7-9?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Kallingeskolan 7-9 15 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 216, faktiskt 201 poäng).
Vilken typ av skola är Kallingeskolan 7-9?
Kallingeskolan 7-9 är en kommunal skola i Ronneby (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Kallingeskolan 7-9?
På Kallingeskolan 7-9 är 75,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kallingeskolan 7-9?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,4, studiero 5,1 och nöjdhet med skolan 4,6. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 4,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Kallingeskolan 7-9
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →