Hulebäcksgymnasiet 6 — gymnasium, betygspoäng 14,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Härryda · Mölnlycke
Gymnasieskola
I Mölnlycke finns Hulebäcksgymnasiet 6, en kommunal gymnasieskola, med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,2 poäng. 78,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (16,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 16,0 | 100,0 % | 96,6 % | 245–283 | 180 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,1 | 56,7 % | 96,4 % | 228–244 | 90 |
| Fordons- och transportprogrammet | 14,1 | – | 93,3 % | 158–220 | 50 |
Personal, gymnasiet på Hulebäcksgymnasiet 6
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 89,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Hulebäcksgymnasiet 6, Härryda
Hulebäcksgymnasiet 6 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Mölnlycke. Skolan tillhör Härryda kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,5 poäng.
78,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 220 och 283 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,5 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Idrottsgatan 2, 43535 Mölnlycke
https://hulebacksgymnasiet.harryda.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Hulebäcksgymnasiet 6
Närliggande skolor i Härryda
Fler skolor i Härryda
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Hulebäcksgymnasiet 6
Vilka gymnasieprogram finns på Hulebäcksgymnasiet 6?
Hulebäcksgymnasiet 6 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).
Vad är betygspoängen på Hulebäcksgymnasiet 6?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hulebäcksgymnasiet 6 är 14,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (16,0 p), lägst El- och energiprogrammet (13,1 p).
Hur många av eleverna på Hulebäcksgymnasiet 6 blir behöriga till högskolan?
78,4 % av eleverna på Hulebäcksgymnasiet 6 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Hulebäcksgymnasiet 6?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 220 och 283 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Hulebäcksgymnasiet 6 är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 89,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 13,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Hulebäcksgymnasiet 6?
Hulebäcksgymnasiet 6 har omkring 320 elever (2025/26).
Mer statistik om Hulebäcksgymnasiet 6
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →