Betygskartan
Meny

Hultsfreds gymnasium 2 — gymnasium, betygspoäng 13,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Hultsfred

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Hultsfreds gymnasium 2 är en kommunal gymnasieskola i Hultsfred med 6 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
92,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 11,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
43,4 % Behöriga lärare -34,3 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
230 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Ekonomiprogrammet 14,7 92,9 % 92,9 % 230–267 80
Estetiska programmet – – – – –

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Fordons- och transportprogrammet 11,7 – – 130–200 70
Industritekniska programmet – – – 185–228 30
Vård- och omsorgsprogrammet – – – – 10
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – – –
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 50 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Hultsfreds gymnasium 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 43,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,7 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
6,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Hultsfreds gymnasium 2, Hultsfred

Hultsfreds gymnasium 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Hultsfred.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 200 och 267 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,4 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Stora Torget 3, 57730 Hultsfred

010-3542968

http://www.hultsfred.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Hultsfreds gymnasium 2

Närliggande skolor i Hultsfred och Kalmar län

Fler skolor i Hultsfred

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Hultsfreds gymnasium 2

Vilka gymnasieprogram finns på Hultsfreds gymnasium 2?

Hultsfreds gymnasium 2 erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Vård- och omsorgsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Hultsfreds gymnasium 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Hultsfreds gymnasium 2 är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,7 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (11,7 p).

Hur många av eleverna på Hultsfreds gymnasium 2 blir behöriga till högskolan?

92,9 % av eleverna på Hultsfreds gymnasium 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Hultsfreds gymnasium 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 200 och 267 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Hultsfreds gymnasium 2 är behöriga?

Lärarbehörigheten är 43,4 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,5 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Hultsfreds gymnasium 2?

Hultsfreds gymnasium 2 har omkring 230 elever (2025/26).

Mer statistik om Hultsfreds gymnasium 2

← Se alla skolor i Hultsfred

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →