Betygskartan
Meny

Järna Naturbruksgymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,6

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Södertälje · Järna

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Järna Naturbruksgymnasium är en fristående gymnasieskola i Järna med 1 nationellt program (1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

14,6 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
100,0 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
40,7 % Behöriga lärare -37,0 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
30 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturbruksprogrammet 14,6 100,0 % – 120–201 30

Personal, gymnasiet på Järna Naturbruksgymnasium

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 40,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
7,5 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) +1,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)

Sammanfattning — Järna Naturbruksgymnasium, Södertälje

Järna Naturbruksgymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Järna. Skolan tillhör Södertälje kommun.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 201,3 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1 och studiero 7,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Nibble gård, 15391 Järna

0707-879373

http://www.jarnanaturbruksgymnasium.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Järna Naturbruksgymnasium

Närliggande skolor i Södertälje

Fler skolor i Södertälje

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Järna Naturbruksgymnasium

Vilka gymnasieprogram finns på Järna Naturbruksgymnasium?

Järna Naturbruksgymnasium erbjuder 1 nationellt program: yrkesprogram (Naturbruksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Järna Naturbruksgymnasium?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Järna Naturbruksgymnasium är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Hur många av eleverna på Järna Naturbruksgymnasium blir behöriga till högskolan?

100,0 % av eleverna på Järna Naturbruksgymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Järna Naturbruksgymnasium?

Antagningspoängen (medel) för Naturbruksprogrammet är 201,3 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Järna Naturbruksgymnasium är behöriga?

Lärarbehörigheten är 40,7 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 4,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Järna Naturbruksgymnasium?

Järna Naturbruksgymnasium har omkring 30 elever (2025/26).

Mer statistik om Järna Naturbruksgymnasium

← Se alla skolor i Södertälje

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →