Örjanskolan gym — gymnasium, betygspoäng 15,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Södertälje · Järna
Gymnasieskola
Örjanskolan gym är en fristående gymnasieskola i Järna med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 96,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,4 p), lägst Estetiska programmet (15,4 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,4 | 100,0 % | 77,8 % | 230–284 | 40 |
| Estetiska programmet | 15,4 | 92,9 % | 76,9 % | 198–244 | 30 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Örjanskolan gym
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Örjanskolan gym, Södertälje
Örjanskolan gym är ett gymnasium (friskola) belägen i Järna. Skolan tillhör Södertälje kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,0 poäng.
96,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 244 och 284 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,5, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Nibble 19, 15391 Järna
Visa på kartaGymnasieskolor nära Örjanskolan gym
- Järna Naturbruksgymnasium
- Saltåskolan anpassad gymnasieskola och anpassad grundskola åk 7-9
- Novalisgymnasiet
- Vackstanäsgymnasiet
Närliggande skolor i Södertälje
Fler skolor i Södertälje
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Örjanskolan gym
Vilka gymnasieprogram finns på Örjanskolan gym?
Örjanskolan gym erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Örjanskolan gym?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Örjanskolan gym är 15,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,4 p), lägst Estetiska programmet (15,4 p).
Hur många av eleverna på Örjanskolan gym blir behöriga till högskolan?
96,5 % av eleverna på Örjanskolan gym är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Örjanskolan gym?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 244 och 284 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Örjanskolan gym är behöriga?
Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 12,1).
Hur många elever går på Örjanskolan gym?
Örjanskolan gym har omkring 70 elever (2025/26).
Mer statistik om Örjanskolan gym
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →