Betygskartan
Meny

Pilträdsskolan — betyg och meritvärde 2025/26

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .

Västerås

Grundskola Friskola

Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem

Skolans webbplats Jämför skola Skicka till partner

I Västerås finns Pilträdsskolan, en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 241,2 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har ökat med 10,5 poäng sedan läsåret 2019/20. Nästan samtliga elever (100,0 %) är behöriga till gymnasiets yrkesprogram. Lärarbehörigheten är 44,3 %, klart under rikssnittet på 73,3 %.

241,2 Meritvärde åk 9 Summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. Max 340 p (320 utan moderna språk som språkval), rikssnitt: 229,7 p. 2025/26 +11,5 mot rikssnittet +14,5 mot kommunsnittet
44,3 % Behöriga lärare -29,0 procentenheter mot rikssnittet
Meritvärde 2025/26 241,2 p
0 85 170 255 340

Meritvärdet är summan av betygsvärdena för elevens 16 bästa betyg, plus betyget i moderna språk (språkval) som 17:e betyg för den som har ett sådant. A=20, B=17,5 … F=0. Max 340 p. Rikssnitt grundskola: 229,7 p. Rikssnittet avser alla elever i åk 9 som fått godkänt betyg i minst ett ämne, samma elevgrupp som skolornas värden (Skolverket/Kolada N15504, läsåret 2025/26).

Gymnasiebehörighet per program

Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår. Skolverket avrundar till ~100 % när bara några få elever saknar behörighet, och ett sådant värde visas här som 100,0 %.

100,0 % Yrkesprogram (YR)
73,2 % Estetiska (ES)
73,2 % SA / EK / HU
63,4 % NA / TE

Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.

Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.

10,6 NP Matematik
14,8 NP Engelska

Meritvärde över tid

↑10,5 sedan 2019/20
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
230,7240,0207,6218,0223,4219,5241,2

Betyg i årskurs 6

Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).

50,0 % Godkänt betyg (lägst E) i alla ämnen, åk 6 (2024/25)
30 Elever i åk 6 med betyg (2024/25)

Mer om åk 6 på Pilträdsskolan →

SALSA: presterar Pilträdsskolan som förväntat? (?)

SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.

Presterade över förväntan 2023/24SALSA ?

Skolan presterade 27 poäng bättre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).

Förväntat: 197 p · Faktiskt: 223 p · Avvikelse: +27 p · Läsåret 2023/24

SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen. Skolverket avrundar värdena var för sig, så avvikelsen kan skilja en poäng från differensen.

Baserat på elevernas bakgrund var det förväntade meritvärdet 197 poäng. Pilträdsskolan uppnådde 223 poäng — 27 poäng över förväntan. Eleverna fick alltså ett högre meritvärde än modellen förväntar sig utifrån bakgrundsfaktorerna. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).

Behöriga lärare på Pilträdsskolan

Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Lärarbehörigheten på Pilträdsskolan är 44,3 % — lägre än rikssnittet på 73,3 %.

Skolan har i genomsnitt 8,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,8)
4,8 Studiero, elever åk 8 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,9 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,7)
7,0 Nöjdhet med barnets skola, vårdnadshavare (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,7)
6,7 Nöjdhet med skolan, elever åk 8 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (5,9)

Sammanfattning — Pilträdsskolan, Västerås

Pilträdsskolan är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.

Skolans meritvärde är 241,2 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 11,5 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet högre.

Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan 27 poäng över förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet baserat på elevunderlaget var 197 poäng och skolan nådde 223 poäng.

Meritvärdet har ökat tydligt sedan läsåret 2019/20 — från 230,7 till 241,2 poäng, en förbättring med 10,5 poäng.

Lärarbehörigheten är 44,3 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.

Gymnasiebehörigheten är mycket hög — 100,0 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (rikssnitt 83,5 %).

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.

Kontakt och adress

Loftbodsvägen 5, 72480 Västerås

073-9822902

http://www.piltradsskolan.se

Visa på karta

Liknande skolor i Västerås

Skolor i Västerås med liknande meritvärde

Fler skolor i Västerås

Relevanta topplistor

Ämnesbetyg 2025/26 — Pilträdsskolan

Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.

Starka ämnen (snitt C eller högre): Idrott och hälsa, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Engelska, Teknik. Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Matematik, Svenska som andraspråk, Moderna språk.

Vanliga frågor om Pilträdsskolan

Vad är meritvärdet på Pilträdsskolan?

Meritvärdet på Pilträdsskolan är 241,2 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Pilträdsskolan placerar sig över rikssnittet med 11,5 poäng.

Hur stor andel av lärarna på Pilträdsskolan är behöriga?

På Pilträdsskolan har 44,3 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).

Vad säger SALSA om Pilträdsskolan?

Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Pilträdsskolan 27 poäng över förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 197, faktiskt 223 poäng).

Vilken typ av skola är Pilträdsskolan?

Pilträdsskolan är en friskola i Västerås (Grundskola).

Vad är gymnasiebehörigheten på Pilträdsskolan?

På Pilträdsskolan är 100,0 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Pilträdsskolan?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 4,8 och nöjdhet med skolan 6,7. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Pilträdsskolan

← Se alla skolor i Västerås

Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →