Betygskartan
Meny

Kavelbro 2 — gymnasium, betygspoäng –

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Skövde

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Skövde finns Kavelbro 2, en kommunal gymnasieskola, med 7 nationella program (7 yrkesprogram).

— Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program.
61,5 % Behöriga lärare -16,2 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
180 Elever totalt

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Yrkesprogram (7)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 170–211 –
El- och energiprogrammet – – – 193–217 –
Frisör- och stylistprogrammet – – – 223–254 –
Fordons- och transportprogrammet – – – 88–189 –
Industritekniska programmet – – – 83–179 –
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 88–183 –
VVS- och fastighetsprogrammet – – – 193–219 –
Introduktionsprogram (4)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 110 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 60 elever
  • Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Kavelbro 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 61,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

9,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Kavelbro 2, Skövde

Kavelbro 2 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Skövde.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 254 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25.

Kontakt och adress

Kavelbrovägen 17, 54136 Skövde

0500-497500

http://www.gymnasiumskovde.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Kavelbro 2

Närliggande skolor i Skövde

Fler skolor i Skövde

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Kavelbro 2

Vilka gymnasieprogram finns på Kavelbro 2?

Kavelbro 2 erbjuder 7 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet).

Hur höga är antagningspoängen till Kavelbro 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 254 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Kavelbro 2 är behöriga?

Lärarbehörigheten är 61,5 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Kavelbro 2?

Kavelbro 2 har omkring 180 elever (senaste läsåret).

Vilken typ av skola är Kavelbro 2?

Kavelbro 2 är en kommunal skola i Skövde (Gymnasium).

Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Kavelbro 2?

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Mer statistik om Kavelbro 2

← Se alla skolor i Skövde

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →