Kavelbro 3 — gymnasium, betygspoäng 12,7
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Kavelbro 3 är en kommunal gymnasieskola i Skövde med 7 nationella program (7 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 36,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,0 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,5 p).
Yrkesprogram (7)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 13,4 | 36,7 % | 100,0 % | – | 100 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 11,6 | – | 73,7 % | – | 50 |
| VVS- och fastighetsprogrammet | 12,9 | – | 93,8 % | – | 50 |
| Industritekniska programmet | 12,2 | – | – | – | 40 |
| Fordons- och transportprogrammet | 10,5 | – | 93,8 % | – | 10 |
| Bygg- och anläggningsprogrammet | 13,2 | – | 93,5 % | – | – |
| Hantverksprogrammet | 15,0 | – | 94,1 % | – | – |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Kavelbro 3
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
80,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Kavelbro 3, Skövde
Kavelbro 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Skövde.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
36,7 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Kavelbrovägen 17, 54136 Skövde
Visa på kartaGymnasieskolor nära Kavelbro 3
Närliggande skolor i Skövde
Fler skolor i Skövde
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Kavelbro 3
Vilka gymnasieprogram finns på Kavelbro 3?
Kavelbro 3 erbjuder 7 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, Industritekniska programmet, Fordons- och transportprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Hantverksprogrammet).
Vad är betygspoängen på Kavelbro 3?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Kavelbro 3 är 12,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (15,0 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,5 p).
Hur många av eleverna på Kavelbro 3 blir behöriga till högskolan?
36,7 % av eleverna på Kavelbro 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.
Hur många lärare på Kavelbro 3 är behöriga?
80,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 9,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Kavelbro 3?
Kavelbro 3 har omkring 240 elever (2025/26).
Vilken typ av skola är Kavelbro 3?
Kavelbro 3 är en kommunal skola i Skövde (Gymnasium).
Mer statistik om Kavelbro 3
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →