Lars-Erik Larssongymnasiet — gymnasium, betygspoäng 17,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Lars-Erik Larssongymnasiet är en fristående gymnasieskola i Lund med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 17,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (18,2 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (16,2 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 18,2 | 100,0 % | 100,0 % | 235–304 | 120 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 16,2 | 100,0 % | 85,0 % | 208–273 | 70 |
Personal, gymnasiet på Lars-Erik Larssongymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 96,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lars-Erik Larssongymnasiet, Lund
Lars-Erik Larssongymnasiet är ett gymnasium (friskola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 17,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 3,3 poäng.
100,0 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 273 och 304 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,2, studiero 5,7 och nöjdhet med skolan 8,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Bredgatan 13, 22221 Lund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lars-Erik Larssongymnasiet
- LBS Kreativa Gymnasiet Lund
- Spira Teoretiska Gymnasium Lund
- ProCivitas Privata Gymnasium Lund
- Lunds Dans- o Musikalgymnasium
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lars-Erik Larssongymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Lars-Erik Larssongymnasiet?
Lars-Erik Larssongymnasiet erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Lars-Erik Larssongymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lars-Erik Larssongymnasiet är 17,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (18,2 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (16,2 p).
Hur många av eleverna på Lars-Erik Larssongymnasiet blir behöriga till högskolan?
100,0 % av eleverna på Lars-Erik Larssongymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Lars-Erik Larssongymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 273 och 304 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Lars-Erik Larssongymnasiet är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 96,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 12,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lars-Erik Larssongymnasiet?
Lars-Erik Larssongymnasiet har omkring 190 elever (2025/26).
Mer statistik om Lars-Erik Larssongymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →