Lunds Dans- o Musikalgymnasium — gymnasium, betygspoäng 16,5
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Lund finns Lunds Dans- o Musikalgymnasium, en fristående gymnasieskola, med 1 nationellt program (1 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,5 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 92,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 16,5 | 92,5 % | 90,5 % | 225–292 | 190 |
Personal, gymnasiet på Lunds Dans- o Musikalgymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 94,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lunds Dans- o Musikalgymnasium, Lund
Lunds Dans- o Musikalgymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,5 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,6 poäng.
92,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 292,0 poäng (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,8, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 8,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Kiliansgatan 13, 22350 Lund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lunds Dans- o Musikalgymnasium
- Drottning Blankas Gymnasieskola Lund
- Gymnasieskolan Spyken
- ProCivitas Privata Gymnasium Lund
- Katedralskolan
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lunds Dans- o Musikalgymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Lunds Dans- o Musikalgymnasium?
Lunds Dans- o Musikalgymnasium erbjuder 1 nationellt program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet).
Vad är betygspoängen på Lunds Dans- o Musikalgymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lunds Dans- o Musikalgymnasium är 16,5 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
Hur många av eleverna på Lunds Dans- o Musikalgymnasium blir behöriga till högskolan?
92,5 % av eleverna på Lunds Dans- o Musikalgymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Lunds Dans- o Musikalgymnasium?
Antagningspoängen (medel) för Estetiska programmet är 292,0 poäng (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Lunds Dans- o Musikalgymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 94,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 10,0 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lunds Dans- o Musikalgymnasium?
Lunds Dans- o Musikalgymnasium har omkring 190 elever (2025/26).
Mer statistik om Lunds Dans- o Musikalgymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →