Betygskartan
Meny

Lindeskolan LS 1 — gymnasium, betygspoäng 11,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lindesberg

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lindeskolan LS 1 i Lindesberg är en kommunal gymnasieskola med 7 nationella program (2 högskoleförberedande program, 5 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 7 program med redovisat värde) är 11,3 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 12,8 poäng. 76,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

11,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 -2,6 mot snittet för alla program (oviktat)
76,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
82,5 % Behöriga lärare + 4,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
210 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (12,4 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,2 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Estetiska programmet – – – – 40
Ekonomiprogrammet – – – 275–275 –

Yrkesprogram (5)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 12,4 – – – 70
Fordons- och transportprogrammet 10,2 – 72,7 % – 70
Vård- och omsorgsprogrammet 11,2 76,9 % 76,5 % – 30
Bygg- och anläggningsprogrammet – – – 183–183 –
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – 110–165 –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Lindeskolan LS 1

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

82,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,0 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Lindeskolan LS 1, Lindesberg

Lindeskolan LS 1 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lindesberg.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 7 program med redovisat värde) är 11,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,6 poäng.

76,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 275 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 7,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22.

Kontakt och adress

Nyborgsgatan, 71134 Lindesberg

0581-81310

http://www.lindeskolan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lindeskolan LS 1

Närliggande skolor i Lindesberg

Fler skolor i Lindesberg

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lindeskolan LS 1

Vilka gymnasieprogram finns på Lindeskolan LS 1?

Lindeskolan LS 1 erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Ekonomiprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet, Bygg- och anläggningsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Lindeskolan LS 1?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lindeskolan LS 1 är 11,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Barn- och fritidsprogrammet (12,4 p), lägst Fordons- och transportprogrammet (10,2 p).

Hur många av eleverna på Lindeskolan LS 1 blir behöriga till högskolan?

76,9 % av eleverna på Lindeskolan LS 1 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Lindeskolan LS 1?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 165 och 275 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lindeskolan LS 1 är behöriga?

82,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lindeskolan LS 1?

Lindeskolan LS 1 har omkring 210 elever (2025/26).

Mer statistik om Lindeskolan LS 1

← Se alla skolor i Lindesberg

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →