Betygskartan
Meny

Lindeskolan LS 3 — gymnasium, betygspoäng 12,9

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Lindesberg

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Lindeskolan LS 3 i Lindesberg är en kommunal gymnasieskola med 7 nationella program (3 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 7 program med redovisat värde) är 12,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 12,8 poäng. 92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,9 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,0 mot snittet för alla program (oviktat)
92,9 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 11,1 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
94,3 % Behöriga lärare + 16,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
230 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).

Högskoleförberedande program (3)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 15,1 92,9 % 84,6 % 225–272 60
Ekonomiprogrammet – – – – 10
Samhällsvetenskapsprogrammet – – – – 10

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 11,1 – 68,4 % 120–179 70
El- och energiprogrammet 12,5 – 100,0 % 195–228 70
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – – – 20
Fordons- och transportprogrammet – – – 158–193 –
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på Lindeskolan LS 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 94,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,6 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Lindeskolan LS 3, Lindesberg

Lindeskolan LS 3 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lindesberg.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 7 program med redovisat värde) är 12,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,0 poäng.

92,9 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 272 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Nyborgsgatan, 71134 Lindesberg

0581-81310

http://www.lindeskolan.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Lindeskolan LS 3

Närliggande skolor i Lindesberg

Fler skolor i Lindesberg

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Lindeskolan LS 3

Vilka gymnasieprogram finns på Lindeskolan LS 3?

Lindeskolan LS 3 erbjuder 7 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och energiprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, Fordons- och transportprogrammet).

Vad är betygspoängen på Lindeskolan LS 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lindeskolan LS 3 är 12,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (11,1 p).

Hur många av eleverna på Lindeskolan LS 3 blir behöriga till högskolan?

92,9 % av eleverna på Lindeskolan LS 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Lindeskolan LS 3?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 179 och 272 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Lindeskolan LS 3 är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 94,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 9,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Lindeskolan LS 3?

Lindeskolan LS 3 har omkring 230 elever (2025/26).

Mer statistik om Lindeskolan LS 3

← Se alla skolor i Lindesberg

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →