Lindeskolan LS 4 — gymnasium, betygspoäng 13,3
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Lindeskolan LS 4 i Lindesberg är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (3 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 12,8 poäng. 88,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (10,7 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,6 | 90,2 % | 80,0 % | – | 100 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,8 | 97,1 % | 75,7 % | – | 100 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 14,1 | 77,8 % | 80,0 % | 165–253 | 50 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Barn- och fritidsprogrammet | 10,7 | – | 62,5 % | 153–212 | – |
Personal, gymnasiet på Lindeskolan LS 4
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lindeskolan LS 4, Lindesberg
Lindeskolan LS 4 är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lindesberg.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,6 poäng.
88,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 212 och 253 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.
Kontakt och adress
Nyborgsgatan, 71134 Lindesberg
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lindeskolan LS 4
Närliggande skolor i Lindesberg
Fler skolor i Lindesberg
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lindeskolan LS 4
Vilka gymnasieprogram finns på Lindeskolan LS 4?
Lindeskolan LS 4 erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Lindeskolan LS 4?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lindeskolan LS 4 är 13,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Ekonomiprogrammet (14,6 p), lägst Barn- och fritidsprogrammet (10,7 p).
Hur många av eleverna på Lindeskolan LS 4 blir behöriga till högskolan?
88,4 % av eleverna på Lindeskolan LS 4 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Lindeskolan LS 4?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 212 och 253 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Lindeskolan LS 4 är behöriga?
82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lindeskolan LS 4?
Lindeskolan LS 4 har omkring 250 elever (2025/26).
Mer statistik om Lindeskolan LS 4
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →