Lundellska skolan — gymnasium, betygspoäng 15,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Uppsala finns Lundellska skolan, en kommunal gymnasieskola, med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 87,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,0 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (12,8 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,7 | 98,5 % | 92,1 % | 153–291 | 450 |
| Ekonomiprogrammet | 15,9 | 100,0 % | 96,8 % | 263–305 | 420 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,0 | 98,9 % | 95,8 % | 320–332 | 290 |
| Teknikprogrammet | 14,2 | 91,7 % | – | 233–289 | 160 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Vård- och omsorgsprogrammet | 12,8 | 46,9 % | 57,1 % | 105–216 | 130 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 50 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
Personal, gymnasiet på Lundellska skolan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 98,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Lundellska skolan, Uppsala
Lundellska skolan är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Uppsala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 15,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,2 poäng.
87,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 216 och 332 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,7, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 8,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Lägerhyddsvägen 2, 75237 Uppsala
Visa på kartaGymnasieskolor nära Lundellska skolan
- ProCivitas Privata Gymnasium Uppsala
- NTI Gymnasiet Uppsala
- Drottning Blankas Gymnasieskola Uppsala
- Kajan anpassad grund och gymnasieskola
Närliggande skolor i Uppsala
Fler skolor i Uppsala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Lundellska skolan
Vilka gymnasieprogram finns på Lundellska skolan?
Lundellska skolan erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Lundellska skolan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Lundellska skolan är 15,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,0 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (12,8 p).
Hur många av eleverna på Lundellska skolan blir behöriga till högskolan?
87,2 % av eleverna på Lundellska skolan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Lundellska skolan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 216 och 332 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Lundellska skolan är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 98,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,6 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Lundellska skolan?
Lundellska skolan har omkring 1500 elever (2025/26).
Mer statistik om Lundellska skolan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →