NTI Gymnasiet Uppsala — gymnasium, betygspoäng 13,8
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
NTI Gymnasiet Uppsala är en fristående gymnasieskola i Uppsala med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,7 poäng. 89,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,3 | 93,3 % | 87,6 % | 140–246 | 280 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 13,6 | 92,9 % | 80,0 % | 180–229 | 70 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,5 | 100,0 % | 78,6 % | 155–210 | 50 |
| Estetiska programmet | 14,0 | 100,0 % | 78,6 % | 135–212 | 30 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,8 | 60,0 % | 84,0 % | 170–213 | 90 |
Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Uppsala
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 94,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — NTI Gymnasiet Uppsala, Uppsala
NTI Gymnasiet Uppsala är ett gymnasium (friskola) belägen i Uppsala.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 13,8 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.
89,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 246 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,2, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Polacksbacken, Lägerhyddsvägen 2 hus 3, 75237 Uppsala
Visa på kartaGymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Uppsala
- ProCivitas Privata Gymnasium Uppsala
- Lundellska skolan
- Drottning Blankas Gymnasieskola Uppsala
- Kajan anpassad grund och gymnasieskola
Närliggande skolor i Uppsala
Fler skolor i Uppsala
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Uppsala
Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Uppsala?
NTI Gymnasiet Uppsala erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Uppsala?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Uppsala är 13,8 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (15,3 p), lägst El- och energiprogrammet (12,8 p).
Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Uppsala blir behöriga till högskolan?
89,2 % av eleverna på NTI Gymnasiet Uppsala är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Uppsala?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 210 och 246 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på NTI Gymnasiet Uppsala är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 94,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på NTI Gymnasiet Uppsala?
NTI Gymnasiet Uppsala har omkring 520 elever (2025/26).
Mer statistik om NTI Gymnasiet Uppsala
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →