Gymnasieskolan Spyken — gymnasium, betygspoäng 16,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Lund finns Gymnasieskolan Spyken, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 92,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,4 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,9 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,4 | 99,2 % | 90,6 % | 285–324 | 480 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,9 | 95,2 % | 87,3 % | 165–299 | 390 |
| Estetiska programmet | 16,1 | 92,3 % | 88,0 % | 195–284 | 280 |
| Humanistiska programmet | 16,3 | 82,9 % | 82,8 % | 258–287 | 90 |
Personal, gymnasiet på Gymnasieskolan Spyken
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 97,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Gymnasieskolan Spyken, Lund
Gymnasieskolan Spyken är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Lund.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,5 poäng.
92,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 284 och 324 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 8,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Dalbyvägen 2, 22460 Lund
Visa på kartaGymnasieskolor nära Gymnasieskolan Spyken
- Drottning Blankas Gymnasieskola Lund
- Lunds Dans- o Musikalgymnasium
- ProCivitas Privata Gymnasium Lund
- Katedralskolan
Närliggande skolor i Lund
Fler skolor i Lund
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Gymnasieskolan Spyken
Vilka gymnasieprogram finns på Gymnasieskolan Spyken?
Gymnasieskolan Spyken erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Humanistiska programmet).
Vad är betygspoängen på Gymnasieskolan Spyken?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Gymnasieskolan Spyken är 16,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,4 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,9 p).
Hur många av eleverna på Gymnasieskolan Spyken blir behöriga till högskolan?
92,4 % av eleverna på Gymnasieskolan Spyken är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Gymnasieskolan Spyken?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 284 och 324 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Gymnasieskolan Spyken är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 97,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Gymnasieskolan Spyken?
Gymnasieskolan Spyken har omkring 1240 elever (2025/26).
Mer statistik om Gymnasieskolan Spyken
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →