Magelungens Grundskola Västerås — meritvärde 2024/25 och skolfakta
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 6–9
Magelungens Grundskola Västerås är en friskola (grundskola) i Västerås.
Betygskartan har inget meritvärde för Magelungens Grundskola Västerås läsåret 2025/26. Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 |
|---|---|---|---|---|---|
| — | — | 94,8 | 95,3 | 105,2 | 98,6 |
SALSA: presterar Magelungens Grundskola Västerås som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Betygskartan har ingen SALSA-analys för den här skolenheten. Skolverket redovisar SALSA bara för skolenheter som har minst 15 elever i årskurs 9 och bakgrundsuppgifter om minst 75 procent av eleverna, så skolor utan årskurs 9 saknar alltid SALSA.
Behöriga lärare på Magelungens Grundskola Västerås
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
53,1 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare, vilket är under rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 5,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Magelungens Grundskola Västerås, Västerås
Magelungens Grundskola Västerås är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.
Meritvärdet har haft en positiv utveckling sedan läsåret 2021/22: från 94,8 till 98,6 poäng.
Lärarbehörigheten är 53,1 %, klart under rikssnittet på 73,3 %. Det innebär att en relativt stor andel av undervisningen bedrivs av lärare utan formell behörighet i ämnet.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 8,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Iggebygatan 6-8, 72220 Västerås
Visa på kartaSkolor nära Magelungens Grundskola Västerås
Närliggande skolor i Västerås
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Magelungens Grundskola Västerås
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Religionskunskap, Slöjd, Engelska, Samhällskunskap, Matematik, Historia, Svenska, Geografi.
Vanliga frågor om Magelungens Grundskola Västerås
Hur stor andel av lärarna på Magelungens Grundskola Västerås är behöriga?
På Magelungens Grundskola Västerås har 53,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vilken typ av skola är Magelungens Grundskola Västerås?
Magelungens Grundskola Västerås är en friskola i Västerås (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Magelungens Grundskola Västerås?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,5, studiero 7,1 och nöjdhet med skolan 8,2. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 9,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Magelungens Grundskola Västerås förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Magelungens Grundskola Västerås var 94,8 poäng läsåret 2021/22 och 98,6 poäng läsåret 2024/25 — en ökning med 3,8 poäng under perioden.
Är Magelungens Grundskola Västerås en kommunal skola eller friskola?
Magelungens Grundskola Västerås är en friskola i Västerås av typen Grundskola.
Hur nöjda är föräldrar och elever med Magelungens Grundskola Västerås?
I Skolinspektionens Skolenkät 2026 är vårdnadshavarnas nöjdhet med barnets skola 9,4 och elevernas nöjdhet med skolan 8,2 (åk 8). Båda är medelvärden på skalan 0–10.
Mer statistik om Magelungens Grundskola Västerås
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — religionskunskap
- Se alla skolor i Sverige — slöjd
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Västerås — religionskunskap
- Skolor i Västerås — slöjd
- Skolor i Västerås — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →