Betygskartan
Meny

Njudungsgymnasiet 2 — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Vetlanda

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

Njudungsgymnasiet 2 är en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund i Vetlanda med 4 nationella program (4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 14,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,0 mot snittet för alla program (oviktat)
69,3 % Behöriga lärare -8,4 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
140 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,8 p).

Yrkesprogram (4)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Bygg- och anläggningsprogrammet 13,8 – 89,3 % – 80
VVS- och fastighetsprogrammet – – – – 40
El- och energiprogrammet 14,1 – – 223–253 –
Industritekniska programmet – – – 118–175 –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Njudungsgymnasiet 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

69,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,9 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,7 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Njudungsgymnasiet 2, Vetlanda

Njudungsgymnasiet 2 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Vetlanda.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 175 och 253 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,9, studiero 6,7 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Norrvägen 6, 57434 Vetlanda

0383-97550

http://www.njudungsgymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Njudungsgymnasiet 2

Närliggande skolor i Vetlanda

Fler skolor i Vetlanda

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Njudungsgymnasiet 2

Vilka gymnasieprogram finns på Njudungsgymnasiet 2?

Njudungsgymnasiet 2 erbjuder 4 nationella program: yrkesprogram (Bygg- och anläggningsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet, El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).

Vad är betygspoängen på Njudungsgymnasiet 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Njudungsgymnasiet 2 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har El- och energiprogrammet (14,1 p), lägst Bygg- och anläggningsprogrammet (13,8 p).

Hur höga är antagningspoängen till Njudungsgymnasiet 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 175 och 253 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Njudungsgymnasiet 2 är behöriga?

69,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 8,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Njudungsgymnasiet 2?

Njudungsgymnasiet 2 har omkring 140 elever (2025/26).

Vilken typ av skola är Njudungsgymnasiet 2?

Njudungsgymnasiet 2 är en skola som drivs av ett kommunalförbund i Vetlanda (Gymnasium).

Mer statistik om Njudungsgymnasiet 2

← Se alla skolor i Vetlanda

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →