Betygskartan
Meny

Njudungsgymnasiet 3 — gymnasium, betygspoäng 14,0

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Vetlanda

Gymnasium Kommunalförbund

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Vetlanda finns Njudungsgymnasiet 3, en gymnasieskola som drivs av ett kommunalförbund, med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,0 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,0 poäng. 87,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,0 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2023/24–2024/25 + 0,1 mot snittet för alla program (oviktat)
87,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 5,5 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
82,6 % Behöriga lärare + 4,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
250 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,9 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,2 p).

Högskoleförberedande program (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Samhällsvetenskapsprogrammet 14,9 92,0 % 82,1 % 155–242 130

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Barn- och fritidsprogrammet 13,9 82,6 % 92,0 % 143–218 70
Vård- och omsorgsprogrammet 13,2 – – 115–202 40
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 20 elever

Personal, gymnasiet på Njudungsgymnasiet 3

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,0 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,6 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,8 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,3 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Njudungsgymnasiet 3, Vetlanda

Njudungsgymnasiet 3 är ett gymnasium (skola som drivs av ett kommunalförbund) belägen i Vetlanda.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

87,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 202 och 242 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,3, studiero 6,6 och nöjdhet med skolan 6,8. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Norrvägen 6, 57434 Vetlanda

0383-97550

http://www.njudungsgymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Njudungsgymnasiet 3

Närliggande skolor i Vetlanda

Fler skolor i Vetlanda

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Njudungsgymnasiet 3

Vilka gymnasieprogram finns på Njudungsgymnasiet 3?

Njudungsgymnasiet 3 erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Samhällsvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Barn- och fritidsprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Njudungsgymnasiet 3?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Njudungsgymnasiet 3 är 14,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,9 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,2 p).

Hur många av eleverna på Njudungsgymnasiet 3 blir behöriga till högskolan?

87,3 % av eleverna på Njudungsgymnasiet 3 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Njudungsgymnasiet 3?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 202 och 242 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Njudungsgymnasiet 3 är behöriga?

82,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 11,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Njudungsgymnasiet 3?

Njudungsgymnasiet 3 har omkring 250 elever (2025/26).

Mer statistik om Njudungsgymnasiet 3

← Se alla skolor i Vetlanda

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →