Noblaskolan Hemdal — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Noblaskolan Hemdal i Västerås är en friskola (grundskola) med ett meritvärde på 200,8 poäng läsåret 2025/26, klart under rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har minskat med 22,6 poäng sedan läsåret 2019/20. Gymnasiebehörigheten är 77,6 %, vilket är under rikssnittet.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 223,4 | 204,9 | 215,8 | 216,8 | 215,7 | 201,7 | 200,8 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Noblaskolan Hemdal som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 216 p · Faktiskt: 216 p · Avvikelse: 0 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 216 poäng. Noblaskolan Hemdal uppnådde 216 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Noblaskolan Hemdal
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
69,8 % av undervisningen bedrevs av behöriga lärare (rikssnitt: 73,3 %).
Skolan har i genomsnitt 14,4 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Noblaskolan Hemdal, Västerås
Noblaskolan Hemdal är en grundskola (friskola) belägen i Västerås.
Skolans meritvärde är 200,8 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart under rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 28,9 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 226,7 poäng är meritvärdet lägre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 216 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 223,4 till 200,8 poäng, en minskning med 22,6 poäng.
Lärarbehörigheten på 69,8 % är något under rikssnittet på 73,3 %.
Gymnasiebehörigheten är 77,6 %, under rikssnittet på 83,5 %. Det innebär att fler elever än genomsnittet saknar behörighet att söka gymnasiets yrkesprogram.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Hemdalsvägen 3, 72334 Västerås
https://noblaskolan.se/hemdal/
Visa på kartaLiknande skolor i Västerås
Skolor i Västerås med liknande meritvärde
Fler skolor i Västerås
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Noblaskolan Hemdal
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Svagare ämnen (snitt D eller lägre): Geografi, Fysik, Biologi, Kemi, Musik, Historia, Religionskunskap, Matematik, Samhällskunskap.
Vanliga frågor om Noblaskolan Hemdal
Vad är meritvärdet på Noblaskolan Hemdal?
Meritvärdet på Noblaskolan Hemdal är 200,8 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Noblaskolan Hemdal placerar sig under rikssnittet med 28,9 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Noblaskolan Hemdal är behöriga?
På Noblaskolan Hemdal har 69,8 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Noblaskolan Hemdal?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Noblaskolan Hemdal i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Noblaskolan Hemdal?
Noblaskolan Hemdal är en friskola i Västerås (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Noblaskolan Hemdal?
På Noblaskolan Hemdal är 77,6 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Noblaskolan Hemdal?
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 7,3, studiero 5,5 och nöjdhet med skolan 6,4. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Noblaskolan Hemdal
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — moderna språk
- Se alla skolor i Sverige — hem- och konsumentkunskap
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Västerås — moderna språk
- Skolor i Västerås — hem- och konsumentkunskap
- Skolor i Västerås — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →