Betygskartan
Meny

NTI Gymnasiet Eskilstuna — gymnasium, betygspoäng 14,3

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Eskilstuna

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Eskilstuna finns NTI Gymnasiet Eskilstuna, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (2 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

14,3 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 + 0,4 mot snittet för alla program (oviktat)
93,5 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. + 11,7 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
64,1 % Behöriga lärare -13,6 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
200 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,4 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Teknikprogrammet 14,8 92,6 % 86,2 % 215–260 90
Estetiska programmet 14,6 94,4 % 75,0 % 140–233 60

Yrkesprogram (1)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,4 – 87,5 % 123–180 50
Introduktionsprogram (1)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever

Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Eskilstuna

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är 64,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,5 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) +0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,0 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,4 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
7,6 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) +0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — NTI Gymnasiet Eskilstuna, Eskilstuna

NTI Gymnasiet Eskilstuna är ett gymnasium (friskola) belägen i Eskilstuna.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,3 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,4 poäng.

93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 180 och 260 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,5, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 7,6. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Nygatan 28, 63218 Eskilstuna

016-7108140

http://www.ntigymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Eskilstuna

Närliggande skolor i Eskilstuna

Fler skolor i Eskilstuna

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Eskilstuna

Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Eskilstuna?

NTI Gymnasiet Eskilstuna erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Estetiska programmet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).

Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Eskilstuna?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Eskilstuna är 14,3 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,8 p), lägst El- och energiprogrammet (13,4 p).

Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Eskilstuna blir behöriga till högskolan?

93,5 % av eleverna på NTI Gymnasiet Eskilstuna är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Eskilstuna?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 180 och 260 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på NTI Gymnasiet Eskilstuna är behöriga?

Lärarbehörigheten är 64,1 %, klart under det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på NTI Gymnasiet Eskilstuna?

NTI Gymnasiet Eskilstuna har omkring 200 elever (2025/26).

Mer statistik om NTI Gymnasiet Eskilstuna

← Se alla skolor i Eskilstuna

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →