JENSEN Gymnasium Eskilstuna — gymnasium, betygspoäng 15,9
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Eskilstuna finns JENSEN Gymnasium Eskilstuna, en fristående gymnasieskola, med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 15,9 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 94,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,7 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,5 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Naturvetenskapsprogrammet | 16,7 | 97,6 % | 94,7 % | 265–301 | 180 |
| Ekonomiprogrammet | 15,5 | 92,9 % | 92,6 % | 223–273 | 150 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 15,5 | 92,3 % | 84,0 % | 245–270 | 90 |
| Teknikprogrammet | – | – | – | 253–291 | 40 |
Personal, gymnasiet på JENSEN Gymnasium Eskilstuna
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 88,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — JENSEN Gymnasium Eskilstuna, Eskilstuna
JENSEN Gymnasium Eskilstuna är ett gymnasium (friskola) belägen i Eskilstuna.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 4 program med redovisat värde) är 15,9 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,0 poäng.
94,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 270 och 301 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,8 och nöjdhet med skolan 7,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Rademachergatan 34, 63217 Eskilstuna
http://www.jensengymnasium.se/eskilstuna
Visa på kartaGymnasieskolor nära JENSEN Gymnasium Eskilstuna
Närliggande skolor i Eskilstuna
Fler skolor i Eskilstuna
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om JENSEN Gymnasium Eskilstuna
Vilka gymnasieprogram finns på JENSEN Gymnasium Eskilstuna?
JENSEN Gymnasium Eskilstuna erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på JENSEN Gymnasium Eskilstuna?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på JENSEN Gymnasium Eskilstuna är 15,9 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (16,7 p), lägst Samhällsvetenskapsprogrammet (15,5 p).
Hur många av eleverna på JENSEN Gymnasium Eskilstuna blir behöriga till högskolan?
94,3 % av eleverna på JENSEN Gymnasium Eskilstuna är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till JENSEN Gymnasium Eskilstuna?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 270 och 301 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på JENSEN Gymnasium Eskilstuna är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 88,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 19,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på JENSEN Gymnasium Eskilstuna?
JENSEN Gymnasium Eskilstuna har omkring 460 elever (2025/26).
Mer statistik om JENSEN Gymnasium Eskilstuna
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →