Betygskartan
Meny

NTI Gymnasiet Stockholm 2 — gymnasium, betygspoäng 12,4

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Stockholm

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

NTI Gymnasiet Stockholm 2 är en fristående gymnasieskola i Stockholm med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 58,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

12,4 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -1,6 mot snittet för alla program (oviktat)
58,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -23,4 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
87,5 % Behöriga lärare + 9,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
130 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (12,5 p), lägst Teknikprogrammet (12,2 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2021/22–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet 12,5 59,3 % 61,1 % 208–249 80
Teknikprogrammet 12,2 57,5 % 45,5 % 203–245 60

Personal, gymnasiet på NTI Gymnasiet Stockholm 2

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,8 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,5 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
5,8 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,6 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
5,3 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -1,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — NTI Gymnasiet Stockholm 2, Stockholm

NTI Gymnasiet Stockholm 2 är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 12,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 1,6 poäng.

58,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 245 och 249 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,8, studiero 5,8 och nöjdhet med skolan 5,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2021/22–2022/23.

Kontakt och adress

Craafords väg 12, 11324 Stockholm

076-1128704

http://www.ntigymnasiet.se

Visa på karta

Gymnasieskolor nära NTI Gymnasiet Stockholm 2

Närliggande skolor i Stockholm

Fler skolor i Stockholm

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om NTI Gymnasiet Stockholm 2

Vilka gymnasieprogram finns på NTI Gymnasiet Stockholm 2?

NTI Gymnasiet Stockholm 2 erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).

Vad är betygspoängen på NTI Gymnasiet Stockholm 2?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på NTI Gymnasiet Stockholm 2 är 12,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (12,5 p), lägst Teknikprogrammet (12,2 p).

Hur många av eleverna på NTI Gymnasiet Stockholm 2 blir behöriga till högskolan?

58,4 % av eleverna på NTI Gymnasiet Stockholm 2 är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till NTI Gymnasiet Stockholm 2?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 245 och 249 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på NTI Gymnasiet Stockholm 2 är behöriga?

87,5 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 13,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på NTI Gymnasiet Stockholm 2?

NTI Gymnasiet Stockholm 2 har omkring 130 elever (2025/26).

Mer statistik om NTI Gymnasiet Stockholm 2

← Se alla skolor i Stockholm

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →