Viktor Rydberg gy. Jarlaplan — gymnasium, betygspoäng 16,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Stockholm finns Viktor Rydberg gy. Jarlaplan, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (3 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 98,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Estetiska programmet (16,7 p), lägst Ekonomiprogrammet (15,5 p).
Högskoleförberedande program (3)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Estetiska programmet | 16,7 | 95,5 % | 88,2 % | 200–292 | 190 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 16,0 | 100,0 % | 98,1 % | 303–314 | 110 |
| Ekonomiprogrammet | 15,5 | 100,0 % | 94,8 % | – | – |
Personal, gymnasiet på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 90,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Viktor Rydberg gy. Jarlaplan, Stockholm
Viktor Rydberg gy. Jarlaplan är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,2 poäng.
98,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 292 och 314 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,9 och nöjdhet med skolan 7,7. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Frejgatan 30, 11349 Stockholm
Visa på kartaGymnasieskolor nära Viktor Rydberg gy. Jarlaplan
- Viktor Rydberg gy. Odenplan
- Lilla Akademiens Musikgymn.
- Kulturama Gymnasium Natur
- Påhlmans gymnasium
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Viktor Rydberg gy. Jarlaplan
Vilka gymnasieprogram finns på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan?
Viktor Rydberg gy. Jarlaplan erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Ekonomiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan är 16,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Estetiska programmet (16,7 p), lägst Ekonomiprogrammet (15,5 p).
Hur många av eleverna på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan blir behöriga till högskolan?
98,5 % av eleverna på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Viktor Rydberg gy. Jarlaplan?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 292 och 314 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 90,7 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 15,3 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Viktor Rydberg gy. Jarlaplan?
Viktor Rydberg gy. Jarlaplan har omkring 310 elever (2025/26).
Mer statistik om Viktor Rydberg gy. Jarlaplan
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →