Örbyskolan — meritvärde 2023/24 och skolfakta
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Stockholm · Älvsjö
Förskoleklass · Fritidshem · Öppen fritidsverksamhet · Grundskola åk 1–6
Örbyskolan i Älvsjö är en kommunal skola med grundskolans årskurs 1–6. Meritvärdet bygger på slutbetygen i årskurs 9, och eftersom skolan i dag inte har årskurs 9 finns inget meritvärde för läsåret 2025/26.
Meritvärden från tidigare läsår visas i trenden nedan.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 |
|---|---|---|---|---|
| 219,3 | 222,5 | 218,4 | 225,7 | 212,1 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen. I riket fick 70,4 % av eleverna i åk 6 godkänt betyg i alla ämnen läsåret 2024/25 (Skolverket via Kolada, nyckeltal N15539).
SALSA: presterar Örbyskolan som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade 16 poäng sämre än vad elevgruppens bakgrund skulle förutspå (läsåret 2023/24).
Förväntat: 228 p · Faktiskt: 212 p · Avvikelse: -16 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Örbyskolan ligger 16 poäng under förväntan för sin elevgrupp. Det förväntade meritvärdet (SALSA) var 228 poäng och skolan nådde 212 poäng. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Örbyskolan
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
86,1 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 15,7 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Örbyskolan, Stockholm
Örbyskolan är en grundskola (kommunal skola) belägen i Älvsjö. Skolan tillhör Stockholm kommun.
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade skolan 16 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 228 poäng och skolan nådde 212 poäng.
Meritvärdet har sjunkit sedan läsåret 2019/20 — från 219,3 till 212,1 poäng, en minskning med 7,2 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 86,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Gamla Huddingevägen 425, 12542 Älvsjö
https://grundskola.stockholm/hitta-grundskola/grundskola/orbyskolan
Visa på kartaSkolor nära Örbyskolan
- Sjöängsskolan 235,5 p
- Sturebyskolan 268,1 p
- Magelungens Grundskola Älvsjö 178,1 p
- Bäckahagens skola 218,7 p
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Örbyskolan
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Engelska, Teknik, Biologi, Hem- och konsumentkunskap, Slöjd, Fysik, Musik, Geografi, Historia, Religionskunskap.
Vanliga frågor om Örbyskolan
Hur stor andel av lärarna på Örbyskolan är behöriga?
På Örbyskolan har 86,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Örbyskolan?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Örbyskolan 16 poäng under förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24 (förväntat 228, faktiskt 212 poäng).
Vilken typ av skola är Örbyskolan?
Örbyskolan är en kommunal skola i Stockholm (Grundskola).
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Örbyskolan?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,1, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 7,3. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 8,0. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Hur har meritvärdet på Örbyskolan förändrats de senaste åren?
Meritvärdet på Örbyskolan var 219,3 poäng läsåret 2019/20 och 212,1 poäng läsåret 2023/24 — en minskning med 7,2 poäng under perioden.
Är Örbyskolan en kommunal skola eller friskola?
Örbyskolan är en kommunal skola i Stockholm av typen Grundskola.
Mer statistik om Örbyskolan
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Se alla skolor i Sverige — teknik
- Se alla skolor i Sverige — biologi
- Skolor i Stockholm — engelska
- Skolor i Stockholm — teknik
- Skolor i Stockholm — biologi
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →