Österåkers gymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Österåker · Åkersberga
Gymnasieskola
Österåkers gymnasium i Åkersberga är en kommunal gymnasieskola med 4 nationella program (4 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,3 poäng. 94,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,9 p), lägst Teknikprogrammet (13,4 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 15,2 | 96,9 % | 98,4 % | 225–260 | 210 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 13,8 | 92,6 % | 76,7 % | 215–241 | 180 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 15,9 | 95,7 % | 82,1 % | 185–263 | 80 |
| Teknikprogrammet | 13,4 | 91,7 % | 75,0 % | 205–243 | 80 |
Introduktionsprogram (2)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 50 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 10 elever
Personal, gymnasiet på Österåkers gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
87,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Österåkers gymnasium, Österåker
Österåkers gymnasium är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Åkersberga. Skolan tillhör Österåker kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
94,2 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 241 och 263 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,6, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Lennart Näckmans väg 22, 18430 Åkersberga
Visa på kartaGymnasieskolor nära Österåkers gymnasium
- Skärgårdsgymnasiet
- Ängsholmsskolan - anpassad gymnasieskola
- Täby Enskilda gymnasium
- Sparre Gymnasium
Närliggande skolor i Österåker och Stockholms län
Fler skolor i Österåker
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Österåkers gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Österåkers gymnasium?
Österåkers gymnasium erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Österåkers gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Österåkers gymnasium är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (15,9 p), lägst Teknikprogrammet (13,4 p).
Hur många av eleverna på Österåkers gymnasium blir behöriga till högskolan?
94,2 % av eleverna på Österåkers gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Österåkers gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 241 och 263 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Österåkers gymnasium är behöriga?
87,3 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 17,8 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Österåkers gymnasium?
Österåkers gymnasium har omkring 610 elever (2025/26).
Mer statistik om Österåkers gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →