Täby Enskilda gymnasium — gymnasium, betygspoäng 18,1
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Täby finns Täby Enskilda gymnasium, en fristående gymnasieskola, med 5 nationella program (5 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,1 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 15,7 poäng. 98,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (19,0 p), lägst Estetiska programmet (16,7 p).
Högskoleförberedande program (5)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 18,4 | 100,0 % | 95,2 % | 308–321 | 260 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 19,0 | 100,0 % | 96,4 % | 328–335 | 260 |
| Estetiska programmet | 16,7 | 93,1 % | 96,4 % | 240–276 | 180 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 18,3 | 100,0 % | 90,9 % | 300–315 | 170 |
| Teknikprogrammet | 18,0 | 100,0 % | 92,9 % | 313–326 | 150 |
Personal, gymnasiet på Täby Enskilda gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 93,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Täby Enskilda gymnasium, Täby
Täby Enskilda gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Täby.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 18,1 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 4,2 poäng.
98,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 276 och 335 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 7,7 och nöjdhet med skolan 8,9. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Kemistvägen 1, 18379 Täby
Visa på kartaGymnasieskolor nära Täby Enskilda gymnasium
Närliggande skolor i Täby
Fler skolor i Täby
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Täby Enskilda gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Täby Enskilda gymnasium?
Täby Enskilda gymnasium erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Estetiska programmet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet).
Vad är betygspoängen på Täby Enskilda gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Täby Enskilda gymnasium är 18,1 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (19,0 p), lägst Estetiska programmet (16,7 p).
Hur många av eleverna på Täby Enskilda gymnasium blir behöriga till högskolan?
98,6 % av eleverna på Täby Enskilda gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Täby Enskilda gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 276 och 335 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Täby Enskilda gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 93,8 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Täby Enskilda gymnasium?
Täby Enskilda gymnasium har omkring 1020 elever (2025/26).
Mer statistik om Täby Enskilda gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →