Östra gymnasiet — gymnasium, betygspoäng 16,0
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Huddinge · Trångsund
Gymnasieskola · Anpassad gymnasieskola
Östra gymnasiet i Trångsund är en kommunal gymnasieskola med 5 nationella program (4 högskoleförberedande program, 1 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,0 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är högre än kommunens gymnasiesnitt på 13,4 poäng. 97,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,8 p), lägst El- och energiprogrammet (12,5 p).
Högskoleförberedande program (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 16,9 | 98,4 % | 96,8 % | 258–305 | 190 |
| Naturvetenskapsprogrammet | 17,8 | 100,0 % | 92,1 % | 308–325 | 190 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 16,8 | 98,3 % | 96,8 % | 245–293 | 190 |
| Teknikprogrammet | 16,1 | 93,2 % | 89,1 % | 283–307 | 190 |
Yrkesprogram (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2019/20–2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | 12,5 | – | 71,4 % | 213–240 | 50 |
Introduktionsprogram (1)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 60 elever
Personal, gymnasiet på Östra gymnasiet
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
86,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Östra gymnasiet, Huddinge
Östra gymnasiet är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Trångsund. Skolan tillhör Huddinge kommun.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 16,0 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,1 poäng.
97,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 240 och 325 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,0, studiero 7,0 och nöjdhet med skolan 8,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2019/20–2022/23.
Kontakt och adress
Kvartettvägen 2, 14263 Trångsund
https://www.huddinge.se/ostragymnasiet/
Visa på kartaGymnasieskolor nära Östra gymnasiet
Närliggande skolor i Huddinge
Fler skolor i Huddinge
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Östra gymnasiet
Vilka gymnasieprogram finns på Östra gymnasiet?
Östra gymnasiet erbjuder 5 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet).
Vad är betygspoängen på Östra gymnasiet?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Östra gymnasiet är 16,0 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (17,8 p), lägst El- och energiprogrammet (12,5 p).
Hur många av eleverna på Östra gymnasiet blir behöriga till högskolan?
97,5 % av eleverna på Östra gymnasiet är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Östra gymnasiet?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 240 och 325 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Östra gymnasiet är behöriga?
86,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 15,1 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Östra gymnasiet?
Östra gymnasiet har omkring 860 elever (2025/26).
Mer statistik om Östra gymnasiet
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →