Påhlmans gymnasium — gymnasium, betygspoäng 14,6
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Stockholm finns Påhlmans gymnasium, en fristående gymnasieskola, med 2 nationella program (2 högskoleförberedande program). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 14,5 poäng. 93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,3 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomiprogrammet | 14,3 | 88,5 % | 90,0 % | 255–271 | 260 |
| Samhällsvetenskapsprogrammet | 14,8 | 98,4 % | 84,1 % | 210–265 | 190 |
Personal, gymnasiet på Påhlmans gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Påhlmans gymnasium, Stockholm
Påhlmans gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Stockholm.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program är 14,6 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
93,5 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 265 och 271 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 6,0 och nöjdhet med skolan 6,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Hagagatan 23 A, 11347 Stockholm
http://www.pahlmansgymnasium.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Påhlmans gymnasium
- Kulturama Gymnasium Natur
- Viktor Rydberg gy. Odenplan
- Viktor Rydberg gy. Jarlaplan
- NTI Handelsgymnasiet Stockholm
Närliggande skolor i Stockholm
Fler skolor i Stockholm
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Påhlmans gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Påhlmans gymnasium?
Påhlmans gymnasium erbjuder 2 nationella program: högskoleförberedande program (Ekonomiprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Påhlmans gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Påhlmans gymnasium är 14,6 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Samhällsvetenskapsprogrammet (14,8 p), lägst Ekonomiprogrammet (14,3 p).
Hur många av eleverna på Påhlmans gymnasium blir behöriga till högskolan?
93,5 % av eleverna på Påhlmans gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Påhlmans gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 265 och 271 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Påhlmans gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 92,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 18,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Påhlmans gymnasium?
Påhlmans gymnasium har omkring 450 elever (2025/26).
Mer statistik om Påhlmans gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →