Perstorp Tekniska Gymnasium — gymnasium, betygspoäng 16,4
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
I Perstorp finns Perstorp Tekniska Gymnasium, en fristående gymnasieskola, med 3 nationella program (1 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 16,4 poäng (2023/24–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 16,4 poäng. 89,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (16,9 p), lägst Teknikprogrammet (15,8 p).
Högskoleförberedande program (1)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 15,8 | 90,9 % | – | 240–273 | 30 |
Yrkesprogram (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| El- och energiprogrammet | – | – | – | 265–283 | 20 |
| Industritekniska programmet | 16,9 | 88,2 % | 84,6 % | 175–238 | 20 |
Personal, gymnasiet på Perstorp Tekniska Gymnasium
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
Lärarbehörigheten är hög — 90,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Perstorp Tekniska Gymnasium, Perstorp
Perstorp Tekniska Gymnasium är ett gymnasium (friskola) belägen i Perstorp.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 3 program med redovisat värde) är 16,4 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är över det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 2,5 poäng.
89,6 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 238 och 283 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 9,5, studiero 8,2 och nöjdhet med skolan 8,3. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Hässleholmsv 8, 28480 Perstorp
http://www.perstorpgymnasium.se
Visa på kartaGymnasieskolor nära Perstorp Tekniska Gymnasium
- Vuxenutbildningen Perstorp
- Flygteknikcenter, Ljungbyhed
- Klippans anpassade gymnasieskola
- Tegelbruksskolan
Närliggande skolor i Perstorp och Skåne län
Fler skolor i Perstorp
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Perstorp Tekniska Gymnasium
Vilka gymnasieprogram finns på Perstorp Tekniska Gymnasium?
Perstorp Tekniska Gymnasium erbjuder 3 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet); yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet).
Vad är betygspoängen på Perstorp Tekniska Gymnasium?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Perstorp Tekniska Gymnasium är 16,4 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Industritekniska programmet (16,9 p), lägst Teknikprogrammet (15,8 p).
Hur många av eleverna på Perstorp Tekniska Gymnasium blir behöriga till högskolan?
89,6 % av eleverna på Perstorp Tekniska Gymnasium är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Perstorp Tekniska Gymnasium?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 238 och 283 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Perstorp Tekniska Gymnasium är behöriga?
Lärarbehörigheten är hög — 90,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 7,4 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Perstorp Tekniska Gymnasium?
Perstorp Tekniska Gymnasium har omkring 70 elever (2025/26).
Mer statistik om Perstorp Tekniska Gymnasium
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →