Betygskartan
Meny

Praktiska Gymnasiet Täby — gymnasium, betygspoäng 13,2

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Täby

Gymnasium Friskola

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Täby finns Praktiska Gymnasiet Täby, en fristående gymnasieskola, med 6 nationella program (6 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2021/22–2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 15,7 poäng. 44,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

13,2 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2021/22–2024/25 -0,7 mot snittet för alla program (oviktat)
44,4 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över det enda programmet med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. Bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval
70,9 % Behöriga lärare -6,8 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
220 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (13,6 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,6 p).

Yrkesprogram (6)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
El- och energiprogrammet 13,3 44,4 % 82,4 % 115–192 80
Försäljnings- och serviceprogrammet 12,6 – – 90–178 50
Hotell- och turismprogrammet – – – 110–167 30
Frisör- och stylistprogrammet – – – 95–182 20
Naturbruksprogrammet – – – 145–145 20
Hantverksprogrammet 13,6 – – – –
Introduktionsprogram (2)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 10 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 10 elever

Personal, gymnasiet på Praktiska Gymnasiet Täby

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

70,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

7,3 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (8,5)
5,4 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2026) -1,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (6,5)
4,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2026) -2,8 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2026 (7,2)

Sammanfattning — Praktiska Gymnasiet Täby, Täby

Praktiska Gymnasiet Täby är ett gymnasium (friskola) belägen i Täby.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.

44,4 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 192 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 7,3, studiero 5,4 och nöjdhet med skolan 4,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.

Kontakt och adress

Eldarevägen 4, 18775 Täby

070-2265460

https://praktiska.se/skolor/taby

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Praktiska Gymnasiet Täby

Närliggande skolor i Täby

Fler skolor i Täby

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Praktiska Gymnasiet Täby

Vilka gymnasieprogram finns på Praktiska Gymnasiet Täby?

Praktiska Gymnasiet Täby erbjuder 6 nationella program: yrkesprogram (El- och energiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Hotell- och turismprogrammet, Frisör- och stylistprogrammet, Naturbruksprogrammet, Hantverksprogrammet).

Vad är betygspoängen på Praktiska Gymnasiet Täby?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Praktiska Gymnasiet Täby är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Hantverksprogrammet (13,6 p), lägst Försäljnings- och serviceprogrammet (12,6 p).

Hur många av eleverna på Praktiska Gymnasiet Täby blir behöriga till högskolan?

44,4 % av eleverna på Praktiska Gymnasiet Täby är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program). Andelen gäller bara yrkesprogram, där högskolebehörighet är ett tillval, och jämförs därför inte med snittet för alla program.

Hur höga är antagningspoängen till Praktiska Gymnasiet Täby?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 145 och 192 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Praktiska Gymnasiet Täby är behöriga?

70,9 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,7 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Praktiska Gymnasiet Täby?

Praktiska Gymnasiet Täby har omkring 220 elever (2025/26).

Mer statistik om Praktiska Gymnasiet Täby

← Se alla skolor i Täby

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →