Rinmangymnasiet RI 1N — gymnasium, betygspoäng 13,2
Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .
Gymnasieskola
Rinmangymnasiet RI 1N är en kommunal gymnasieskola i Eskilstuna med 6 nationella program (2 högskoleförberedande program, 4 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är lägre än kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 80,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.
Program och resultat
Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.
Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,7 p).
Högskoleförberedande program (2)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Teknikprogrammet | 14,0 | 80,3 % | 66,7 % | 130–254 | 240 |
| Naturvetenskapsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Yrkesprogram (4)
| Program | Betygspoäng | Högskolebehöriga | Examen inom 3 år (2022/23) | Antagningspoäng (min–snitt) | Elever |
|---|---|---|---|---|---|
| Industritekniska programmet | 11,7 | – | 57,9 % | 145–204 | 70 |
| Restaurang- och livsmedelsprogrammet | 14,0 | – | 64,0 % | – | 70 |
| El- och energiprogrammet | – | – | – | 100–194 | 20 |
| Vård- och omsorgsprogrammet | – | – | – | – | 10 |
Introduktionsprogram (4)
Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.
- Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 30 elever
- Introduktionsprogram: Språkintroduktion — 30 elever
- Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
- Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 30 elever
Personal, gymnasiet på Rinmangymnasiet RI 1N
Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.
81,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Rinmangymnasiet RI 1N, Eskilstuna
Rinmangymnasiet RI 1N är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Eskilstuna.
Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (3 av 6 program med redovisat värde) är 13,2 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är under det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng — en skillnad på 0,7 poäng.
80,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 194 och 254 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.
Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,4, studiero 6,1 och nöjdhet med skolan 7,1. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2022/23.
Kontakt och adress
Gredbyvägen 1A, 63221 Eskilstuna
http://eskilstuna.se/forskola-och-skola/gymnasieskola/gymnasieskolor-i-eskilstuna/rinmangymnasiet
Visa på kartaGymnasieskolor nära Rinmangymnasiet RI 1N
- Rinmangymnasiet RI 2N
- Rinmangymnasiet RI3N
- Rinmangymnasiet Anpassad gymnasieskola
- Realgymnasiet Eskilstuna
Närliggande skolor i Eskilstuna
Fler skolor i Eskilstuna
Relevanta topplistor
Vanliga frågor om Rinmangymnasiet RI 1N
Vilka gymnasieprogram finns på Rinmangymnasiet RI 1N?
Rinmangymnasiet RI 1N erbjuder 6 nationella program: högskoleförberedande program (Teknikprogrammet, Naturvetenskapsprogrammet); yrkesprogram (Industritekniska programmet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet, El- och energiprogrammet, Vård- och omsorgsprogrammet).
Vad är betygspoängen på Rinmangymnasiet RI 1N?
Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rinmangymnasiet RI 1N är 13,2 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Teknikprogrammet (14,0 p), lägst Industritekniska programmet (11,7 p).
Hur många av eleverna på Rinmangymnasiet RI 1N blir behöriga till högskolan?
80,3 % av eleverna på Rinmangymnasiet RI 1N är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.
Hur höga är antagningspoängen till Rinmangymnasiet RI 1N?
Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 194 och 254 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.
Hur många lärare på Rinmangymnasiet RI 1N är behöriga?
81,0 % av lärarna är legitimerade och behöriga i minst ett av sina undervisningsämnen (oviktat snitt över landets gymnasieenheter: 77,7 %). Skolan har i genomsnitt 14,9 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).
Hur många elever går på Rinmangymnasiet RI 1N?
Rinmangymnasiet RI 1N har omkring 510 elever (2025/26).
Mer statistik om Rinmangymnasiet RI 1N
Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →