Betygskartan
Meny

Rinmangymnasiet RI 2N — gymnasium, betygspoäng 13,7

Källa: Skolverket, läsåret 2024/25. Uppdaterad .

Eskilstuna

Gymnasium Kommunal

Gymnasieskola

Skolans webbplats Jämför skola

I Eskilstuna finns Rinmangymnasiet RI 2N, en kommunal gymnasieskola, med 4 nationella program (2 högskoleförberedande program, 2 yrkesprogram). Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 13,7 poäng (2024/25), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Det är i linje med kommunens gymnasiesnitt på 13,9 poäng. 53,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen, jämfört med motsvarande snitt, 81,8 %.

13,7 Betygspoäng, snitt program Oviktat snitt av skolans programs betygspoäng (skala 0–20, F=0 ... A=20). Oviktat snitt över alla gymnasieskolors program: 13,9 p. Skolverket redovisar riksvärden bara per program. 2024/25 -0,2 mot snittet för alla program (oviktat)
53,3 % Högskolebehöriga vid examen Andel elever som vid examen är behöriga till högskolestudier. Oviktat snitt över 2 program med redovisat värde. På yrkesprogram är högskolebehörighet ett tillval, så andelen är normalt lägre där. -28,6 procentenheter mot snittet för alla program (oviktat)
89,6 % Behöriga lärare + 11,9 procentenheter mot snittet för landets gymnasieenheter (oviktat)
430 Elever totalt (2025/26)

Program och resultat

Betygspoäng är genomsnittligt betygsvärde per elev och kurs (skala 0–20, där F=0 och A=20) — en annan skala än grundskolans meritvärde. Högskolebehörighet avser andelen elever som är behöriga till högskolestudier vid examen. Antagningspoäng är det meritvärde (grundskoleskalan, 0–340) den sökande eleven hade vid antagning till programmet — ett mått på konkurrensen om platserna, inte på skolans egna resultat.

Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,4 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,0 p).

Högskoleförberedande program (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Naturvetenskapsprogrammet 14,4 74,0 % 67,0 % 160–283 260
Teknikprogrammet – – – – 10

Yrkesprogram (2)

Program Betygspoäng Högskolebehöriga Examen inom 3 år (2018/19–2022/23) Antagningspoäng (min–snitt) Elever
Vård- och omsorgsprogrammet 13,0 32,5 % 65,7 % 108–189 120
Restaurang- och livsmedelsprogrammet – – 85,0 % 125–218 –
Introduktionsprogram (3)

Introduktionsprogram är till för elever som inte är behöriga till ett nationellt program. De redovisas inte med betygspoäng eller antagningspoäng på samma sätt som nationella program.

  • Introduktionsprogram: Programinriktat val — 30 elever
  • Introduktionsprogram: Yrkesintroduktion — 20 elever
  • Introduktionsprogram: Individuellt alternativ — 10 elever

Personal, gymnasiet på Rinmangymnasiet RI 2N

Skolverkets nyckeltal för gymnasielärare (2025/26) — en annan datakälla än grundskolans lärarbehörighet.

Lärarbehörigheten är hög — 89,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Skolmiljö och trivsel

Skolinspektionens Skolenkät 2025. Svarande: elever år 2. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.

8,1 Trygghet, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,2 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (8,3)
6,3 Studiero, elever år 2 (index 0–10, Skolenkäten 2025) -0,1 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (6,4)
6,4 Nöjdhet med skolan, elever år 2 (medelvärde 0–10, Skolenkäten 2025) -0,7 mot snittet för alla deltagande skolor i Skolenkäten 2025 (7,1)

Sammanfattning — Rinmangymnasiet RI 2N, Eskilstuna

Rinmangymnasiet RI 2N är ett gymnasium (kommunal skola) belägen i Eskilstuna.

Genomsnittligt betygspoäng över skolans program (2 av 4 program med redovisat värde) är 13,7 poäng, på Skolverkets skala 0–20. Det är i linje med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng.

53,3 % av eleverna är behöriga till högskolestudier vid examen. Det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program är 81,8 %.

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 283 poäng beroende på program (2025). Måttet är grundskoleelevernas meritvärde vid antagning och säger något om konkurrensen om platserna — inte om skolans egna elevers resultat.

Skolinspektionens Skolenkät 2025 visar följande värden på skalan 0–10. Elever år 2: trygghet 8,1, studiero 6,3 och nöjdhet med skolan 6,4. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.

Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Programstatistiken avser i första hand läsåret 2024/25. Examen inom 3 år avser 2018/19–2022/23.

Kontakt och adress

Gredbyvägen 1A, 63221 Eskilstuna

016-7101656

http://eskilstuna.se/forskola-och-skola/gymnasieskola/gymnasieskolor-i-eskilstuna/rinmangymnasiet

Visa på karta

Gymnasieskolor nära Rinmangymnasiet RI 2N

Närliggande skolor i Eskilstuna

Fler skolor i Eskilstuna

Relevanta topplistor

Vanliga frågor om Rinmangymnasiet RI 2N

Vilka gymnasieprogram finns på Rinmangymnasiet RI 2N?

Rinmangymnasiet RI 2N erbjuder 4 nationella program: högskoleförberedande program (Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet); yrkesprogram (Vård- och omsorgsprogrammet, Restaurang- och livsmedelsprogrammet).

Vad är betygspoängen på Rinmangymnasiet RI 2N?

Genomsnittligt betygspoäng över programmen på Rinmangymnasiet RI 2N är 13,7 poäng (skala 0–20), jämfört med det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 13,9 poäng. Högst betygspoäng har Naturvetenskapsprogrammet (14,4 p), lägst Vård- och omsorgsprogrammet (13,0 p).

Hur många av eleverna på Rinmangymnasiet RI 2N blir behöriga till högskolan?

53,3 % av eleverna på Rinmangymnasiet RI 2N är behöriga till högskolestudier vid examen (snitt över skolans program), mot det oviktade snittet över alla gymnasieskolors program, 81,8 %.

Hur höga är antagningspoängen till Rinmangymnasiet RI 2N?

Antagningspoängen (medel per program) varierar mellan 189 och 283 poäng beroende på program (2025). Antagningspoäng är den sökande elevens grundskolemeritvärde vid antagning — inte samma sak som skolans egna betygsresultat.

Hur många lärare på Rinmangymnasiet RI 2N är behöriga?

Lärarbehörigheten är hög — 89,6 % av lärarna är legitimerade och behöriga, mot det oviktade snittet över landets gymnasieenheter på 77,7 %. Skolan har i genomsnitt 16,2 elever per lärare (motsvarande snitt: 12,1).

Hur många elever går på Rinmangymnasiet RI 2N?

Rinmangymnasiet RI 2N har omkring 430 elever (2025/26).

Mer statistik om Rinmangymnasiet RI 2N

← Se alla skolor i Eskilstuna

Funderar du på att söka gymnasiet? Läs vår guide om gymnasieval →