Rönninge skola — betyg och meritvärde 2025/26
Källa: Skolverket, läsåret 2025/26. Uppdaterad .
Salem · Rönninge
Grundskola åk 1–9 · Förskoleklass · Fritidshem
Rönninge skola i Rönninge är en kommunal skola (grundskola) med ett meritvärde på 251,3 poäng läsåret 2025/26, klart över rikssnittet på 229,7 poäng. Meritvärdet har legat relativt stabilt de senaste åren. 90,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Lärarbehörigheten är hög — 90,1 % av undervisningen gavs av behöriga lärare.
Gymnasiebehörighet per program
Andel elever som är behöriga till respektive typ av gymnasieprogram. Rikssnitt: 83,5 % (yrkesprogram). Värdena är Skolverkets senast publicerade per programtyp och kan avse olika läsår.
Nationella prov åk 9 I åk 9 skriver eleverna nationella prov (NP) i svenska eller svenska som andraspråk, engelska och matematik samt i ett NO-ämne (biologi, fysik eller kemi) och ett SO-ämne (geografi, historia, religionskunskap eller samhällskunskap). Här visas resultaten i svenska, matematik och engelska som Skolverkets genomsnittliga provbetygspoäng: elevernas provbetyg omräknade till poäng (F=0, E=10, D=12,5, C=15, B=17,5, A=20; skala 0–20). Det är provresultat, inte slutbetyg.
Genomsnittlig provbetygspoäng (Skolverkets skala 0–20). Inte slutbetyg. Värdena är Skolverkets senast publicerade per ämne och kan avse olika läsår.
Meritvärde över tid
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 254,2 | 271,5 | 242,2 | 256,4 | 251,8 | 231,4 | 251,3 |
Betyg i årskurs 6
Åk 6-betyg är ett mellanmål på vägen mot slutbetyget i åk 9. Skolverket redovisar dem separat från slutbetygen.
SALSA: presterar Rönninge skola som förväntat? (?)
SALSA är Skolverkets modell som tar hänsyn till elevernas bakgrund — bland annat föräldrarnas utbildningsnivå och andelen nyinvandrade elever. Syftet är att synliggöra faktorer som skolan inte kan påverka men som har betydelse för betygsresultatet. Skolverket påpekar att SALSA inte ensamt kan visa om en skola är bättre än en annan och inte ska användas för att rangordna skolor.
Skolan presterade i linje med vad elevernas bakgrund förutspår (läsåret 2023/24).
Förväntat: 256 p · Faktiskt: 252 p · Avvikelse: -4 p · Läsåret 2023/24
SALSA avser läsåret 2023/24, två läsår före sidans övriga betyg. Skolverket publicerar SALSA senare än betygen.
Baserat på elevernas bakgrund (föräldrarnas utbildning, andel nyinvandrade elever och andel pojkar) förväntades ett meritvärde på 256 poäng. Rönninge skola uppnådde 252 poäng — i linje med förväntan. Uppgifterna gäller läsåret 2023/24 (SALSA-modellens senaste år i Betygskartans data).
Behöriga lärare på Rönninge skola
Skolverket mäter lärarbehörighet som andelen lärare, omräknat till heltidstjänster, med lärarlegitimation och behörighet i skolformen, ämnena och årskurserna de undervisar i. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
90,1 % av undervisningen gavs av lärare med rätt behörighet — markant högre än rikssnittet på 73,3 %.
Skolan har i genomsnitt 14,8 elever per lärare enligt Skolverkets senaste redovisning för skolenheten.
Skolmiljö och trivsel
Skolinspektionens Skolenkät 2026. Svarande: elever åk 8 och vårdnadshavare. Index och medelvärden går från 0 till 10. Enligt Skolinspektionen passar de för en snabb överblick men är mindre lämpade att jämföra mot varandra.
Sammanfattning — Rönninge skola, Salem
Rönninge skola är en grundskola (kommunal skola) belägen i Rönninge. Skolan tillhör Salem kommun.
Skolans meritvärde är 251,3 poäng (läsåret 2025/26), vilket är klart över rikssnittet på 229,7 poäng — en skillnad på 21,6 poäng. Jämfört med kommunens genomsnitt på 233,5 poäng är meritvärdet högre.
Enligt Skolverkets SALSA-modell, som tar hänsyn till elevernas bakgrund, presterade skolan i linje med förväntan läsåret 2023/24. Det förväntade meritvärdet var 256 poäng.
Meritvärdet har minskat något sedan läsåret 2019/20: från 254,2 till 251,3 poäng.
Lärarbehörigheten på skolan är hög — 90,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, är legitimerade och behöriga, att jämföra med rikssnittet på 73,3 %.
90,7 % av eleverna är behöriga till gymnasiets yrkesprogram — över rikssnittet på 83,5 %.
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Statistiken ovan hämtas från Skolverket och Skolinspektionens Skolenkät. Siffrorna avser i första hand läsåret 2025/26.
Kontakt och adress
Rönninge Skolväg 31, 14462 Rönninge
https://salem.se/forskolaochskola/grundskola/ronningeskola.4.335d63281936795eddcda10.html
Visa på kartaLiknande skolor i Salem
Skolor i Salem med liknande meritvärde
Fler skolor i Salem
Relevanta topplistor
Ämnesbetyg 2025/26 — Rönninge skola
Genomsnittligt betygspoäng per ämne i åk 9. Skolverkets skala: A=20, B=17,5, C=15, D=12,5, E=10, F=0 poäng. Data från Skolverket läsåret 2025/26.
Starka ämnen (snitt C eller högre): Bild, Idrott och hälsa, Engelska, Religionskunskap, Historia, Moderna språk, Slöjd, Geografi, Samhällskunskap, Svenska, Teknik.
Vanliga frågor om Rönninge skola
Vad är meritvärdet på Rönninge skola?
Meritvärdet på Rönninge skola är 251,3 poäng (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 229,7 poäng. Skalan går från 0 till max 340 poäng. Rönninge skola placerar sig över rikssnittet med 21,6 poäng.
Hur stor andel av lärarna på Rönninge skola är behöriga?
På Rönninge skola har 90,1 % av lärarna, omräknat till heltidstjänster, lärarlegitimation och behörighet för det de undervisar i: skolformen, ämnena och årskurserna. Rikssnittet i grundskolan är 73,3 % (Skolverket/Kolada N15813, läsåret 2025/26).
Vad säger SALSA om Rönninge skola?
Enligt Skolverkets SALSA-modell presterade Rönninge skola i linje med förväntan givet elevernas bakgrund läsåret 2023/24.
Vilken typ av skola är Rönninge skola?
Rönninge skola är en kommunal skola i Salem (Grundskola).
Vad är gymnasiebehörigheten på Rönninge skola?
På Rönninge skola är 90,7 % av eleverna behöriga till gymnasiets yrkesprogram (läsåret 2025/26). Rikssnittet är 83,5 %.
Vad visar Skolinspektionens Skolenkät om Rönninge skola?
Skolinspektionens Skolenkät 2026 visar följande värden på skalan 0–10. Elever åk 8: trygghet 8,2, studiero 5,6 och nöjdhet med skolan 6,1. Vårdnadshavare: nöjdhet med barnets skola 6,5. Skolenkäten är enligt Skolinspektionen ett av flera underlag inför bedömningen av skolan, inte myndighetens omdöme om skolan.
Mer statistik om Rönninge skola
- Betyg och meritvärde åk 6
- Ämnesbetyg åk 9 (svenska, matematik, engelska m.fl.)
- Beslut från Skolinspektionen och Skolenkätens resultat
- Sveriges 50 bästa grundskolor — nationell topplista
- Se alla skolor i Sverige — bild
- Se alla skolor i Sverige — idrott och hälsa
- Se alla skolor i Sverige — engelska
- Skolor i Salem — bild
- Skolor i Salem — idrott och hälsa
- Skolor i Salem — engelska
Funderar du på att välja grundskola? Läs vår guide om att välja grundskola eller kommunal vs friskola →